Firmy nejen v České republice tak čeká obrovská fluktuace zaměstnanců, jak vyplynulo z průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group ohledně odměňování. Inflace činila loni 2,5 procenta, reálně tedy mzdy klesly.

Ve společnostech s 500 a více zaměstnanci, které tvoří asi polovinu celé databáze společnosti Hay Group, se celkově počet zaměstnanců velkých firem snížil o šest procent, zatímco náklady na mzdy reálně rostly o čtyři procenta. Bonusy byly ve značné míře vyplacené, a to zejména na základě individuálního výkonu zaměstnanců. Celkově se průzkumu letos zúčastnilo 507 firem, které poskytly více než 280 tisíc individuálních mezd.

Firmy na českém trhu sice propouštěly, na druhou stranu ale nešetří na mzdách, což je dobrá zpráva zejména pro zaměstnance,“ komentovala zprávu zástupkyně společnosti Hay Group v ČR Gabriela Němcová.

Zároveň to ale znamená, že lidé musí dělat obvykle více. Zůstala část práce po kolezích, kteří odešli, a k tomu přibývají stále nové úkoly. Pokud se k tomu přidají další faktory jako třeba demotivující manažer, nefungující procesy, nemožnost dělat nové věci či nedůvěra v budoucnost firmy, je jen otázkou času, kdy se ti nejlepší zvednou a půjdou své štěstí hledat jinam,“ podotkla.

Tento trend je v souladu s tendencemi po celém světě. Udržení zaměstnanců bude po znovuoživení ekonomického růstu, respektive trhů práce, jedním z nejpalčivějších problémů, které společnosti po celém světě budou nuceny řešit.

Z našich zkušeností od klientů víme, že ti nejlepší odcházejí jako první. V následujících pěti letech jsou očekávány rekordní míry fluktuace, které nejprve zasáhnou rozvojové ekonomiky, ale postupně se přesunou i na vyspělé trhy,“ upozornila Němcová.

Nahrazení zaměstnance může společnost stát dokonce 12 až 18 měsíčních mezd. Mezi nejzásadnější dopady neřízené fluktuace patří zvýšené náklady na nábor, růst administrativy, vytíženost manažerů, ale zejména ztráta know-how a produktivity, nižší kvalita a v neposlední řadě i tolik důležitá zákaznická spokojenost.

Celkově upravily mzdy v červnu 2012 až dubnu 2013 tři čtvrtiny firem. Z toho nejvíce dostali přidáno specialisté, a to v průměru o 2,3 procenta. Na sedm procent zaměstnanců bylo v uplynulých 12 měsících povýšeno. V letošním a v příštím roce se očekává stejná tendence. Mzdy plánuje upravit 79 procent společností, v průměru o dvě procenta.

Tendence zůstávají velmi podobné, firmy se nejvíce zaměří na odborníky. V příštím roce se očekává, že nejméně přidá zaměstnancům sektor maloobchodu. Nejvíce naopak plánují navyšovat leasingové firmy,“ doplnila Němcová.

Tradičně se nejvíce platí v Praze, a to v průměru o deset procent nad celorepublikovým průměrem. Naopak nejméně platícím regionem je po roční odmlce opět Olomoucký region, kde se odměňuje v průměru o 18 procent méně.

Zvýšila se vám loni mzda?

Řekněte nám o tom názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.