Během jediného měsíce se nové posile pracovního úřadu podařilo najít pro klienty na Havlíčkobrodsku téměř dvě stovky pracovních míst.

Důvodem, proč počet uchazečů v evidenci úřadu práce mnohonásobně převyšoval nabídku volných pracovních míst, je hlavně skutečnost, že s nedávno provedenou novelou zákona padla povinnost zaměstnavatelů hlásit úřadům práce volná pracovní místa.

Nicméně na havlíčkobrodském úřadu práce panuje co do počtu zaměstnanců stále podstav. V roce 2011 musel úřad propustit téměř dvě desítky zaměstnanců, kteří chybějí dodnes. Úřad práce byl navíc zavalen novou agendou z oblasti sociálních dávek, kterou vedly městské úřady, situaci zkomplikovaly i nefunkční počítačové programy, čímž se aktivní politika zaměstnanosti nutně odsunula na vedlejší kolej.

V současné době by mohli klienti úřadu práce svůj názor na tuto instituci výrazně změnit. Nová aktivita vzešla podle mluvčí Kateřiny Beránkové přímo z generálního ředitelství úřadu práce ČR.

Nové posily úřadu práce budou působit v terénu a budou komunikovat nejen s uchazeči, ale také s místními firmami a samosprávou. V popisu jejich práce bude individuální přístup ke všem složkám trhu práce. Výběrové řízení a jeho průběh je plně v kompetenci Krajských poboček ÚP,” vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a dodala: „Věřím, že se nám i tímto krokem podaří vrátit do popředí hlavní poslání ÚP, a tím je prosazování politiky zaměstnanosti.”

Nepříznivý trend v počtu pracovních míst se nám podařilo změnit. Hlavní náplní práce zaměstnanců kontaktních pracovišť úřadu práce Havlíčkův Brod je oslovovat zaměstnavatele a vyhledávat volná pracovní místa. A nejen to. Naši pracovníci při návštěvách zaměstnavatelů zjišťují jejich potřeby, informují je podrobně o aktivitách úřadu práce, o možnostech využívat příspěvky na aktivní politiku zaměstnanosti nebo se zapojit do projektů Evropského sociálního fondu,” upřesnil ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.

Úřad práce může zaměstnavatelům, kteří mají zájem a nabízejí volná pracovní místa, například navrhnout, že pro ně zpracuje určitý předvýběr kandidátů, aby se  nestalo, že na pracovní místo s maturitou se budou hlásit po stovkách uchazeči se základním vzděláním. Nebo se o specializované profese budou ucházet lidé, kteří o nich nevědí vůbec nic.

Podle slov Martina Kouřila za poměrně krátkou dobu přinesla činnost kontaktních pracovníků ovoce.

Počet volných míst v nabídce úřadu práce se zvýšil téměř na dvě stovky. Konkrétně k poslednímu říjnu to bylo 197 volných pracovních míst, čímž se počet uchazečů na jedno volné pracovní místo snížil na necelých 21. Tím se okres Havlíčkův Brod přiblížil republikovému průměru, což je 14,2 uchazeče na jedno volné místo,” zdůraznil ředitel Martin Kouřil.

Kontaktní pracovníky má havlíčkobrodský úřad práce celkem tři, jeden je v Brodě, druhý ve Světlé nad Sázavou a třetí v Chotěboři.

Myslíte si, že jsou terénní pracovníci úřadů práce užiteční?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.