Do šesti týdnů by pak měl být předložen zástupcům odborů a zaměstnavatelů. Usnesli se na tom zástupci expertního týmu tripartity.

Zástupci odborů, ale i někteří zaměstnavatelé prosazují zavedení kurzarbeitu již delší dobu. Byl například součástí 13 bodů pro ozdravení české ekonomiky, na kterých se s tehdejší vládou Jana Fischera a zástupci zaměstnavatelů shodly na jednání tripartity v dubnu loňského roku. Zastánci kurzarbeitu argumentují tím, že je to pro stát výhodnější než platit podporu v nezaměstnanosti

Kurzarbeit je využívaný například v Německu. Agentura ČTK k tomu uvedla, že kurzarbeit oceňuje například německá kancléřka Angela Merkelová, podle které Německu prospěl vládou podpořený plán, povzbuzující firmy k přijímání zaměstnanců na částečnou pracovní dobu. Miliardy eur uvolněné pro program “kurzarbeit”, tedy zkrácené pracovní doby, umožnil v době krize společnostem snížit vyplácené mzdy a přitom nepropouštět zkušené zaměstnance, aby po odeznění krize mohly firmy i zaměstnanci opět najet na plný výkon.

-red-