Nový trend komplikuje situaci vlastníkům kancelářských budov a také developerům především v Praze, Brně a v Ostravě. Množství neobsazených kanceláří rychle roste a v některých případech se zastavila i výstavba nových budov. “Nabídky na podnájem nám chodí v podstatě každý týden,” říká Petr Kareš, vedoucí oddělení zastupování nájemníků v realitněporadenské firmě JLL.

K podnájmu je podle něj v Praze, kde se nachází 80 procent všech moderních kanceláří, okamžitě k dispozici přes 64 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch a dalších 120 tisíc metrů se na trhu brzy objeví. Část prostor se aktuálně snaží podnajmout například internetový obchod Amazon sídlící u stanice metra Dejvická či technologická firma Avast na Pankráci. Komerční banka už ke konci loňského srpna zrušila 64 menších poboček a nyní se chystá pronajmout část svého sídla na Václavském náměstí. “Jedná se o plochu 50 tisíc metrů čtverečních,” říká mluvčí banky Michal Teubner. V polovině loňského roku přitom měla banka v plánu pronajmout jen zhruba polovinu této plochy.

Pro firmy je nyní podle poradců efektivnější využití kanceláří jedním z největších témat. A projevuje se právě jejich zmenšováním. “Z naší zkušenosti se jedná o zmenšení o 10 až 20 procent plochy, u větších korporací to může být až 40 procent,” říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kanceláří poradenské firmy Cushman & Wakefield.

Podle dat předních poradců ze sdružení Prague Research Forum se jen v Praze loni výrazně zvýšil počet nepronajatých kanceláří. Zatímco na konci roku 2019 činila neobsazenost 5,5 procenta, loni to bylo sedm procent a při započtení zmíněných podnájmů téměř devět procent. K dispozici je tedy plocha odpovídající asi sedmi mrakodrapům City Tower (nejvyšší budova v Praze). To ale není vše. V Praze je spousta menších kanceláří i coworkingových center, jejichž obsazenost ve statistikách není.

Poradci se shodují, že uvolňování dalších kanceláří vytváří tlak na vlastníky, kteří si budou muset nájemce více předcházet pobídkami, jako jsou nájemní prázdniny či příspěvky na vybavení. V některých případech budou muset také zlevňovat. K tomu již byli nuceni přistoupit provozovatelé některých sdílených kanceláří. “Dnes nejde o zajištění profitability, ale o to, uchovat centrum funkční,” říká Karel Pelán, ředitel skupiny IWG pro Česko a Slovensko, která provozuje coworkingová centra Regus a Spaces.

Pandemie ovlivňuje také výstavbu kanceláří. “Firmy zastavily projekty a investice. Čekají, co bude dál. Aktivita na kancelářském trhu se podle odhadů propadla až na třicetiprocentní úroveň roku 2019,” říká Tomáš Pardubický, generální ředitel skupiny Finep.

Developeři omezili hlavně spekulativní výstavbu. Tedy projekty, u kterých nemají dopředu domluvené nájemníky. “Velká část z nich podmiňuje zahájení výstavby předpronájmem 30 až 50 procent budoucích ploch,” říká Petr Žalský, ředitel kancelářského oddělení v poradenské firmě Colliers.

V některých případech se však změny dotýkají i již rozpracovaných projektů. Česká spořitelna například jedná s developerem Sekyra Group, který pro ni má postavit nový kampus na pražském Smíchově. Spořitelna chce, aby v kampusu bylo více sdílených ploch.

Jak velký dopad bude mít pandemie na kanceláře, bude podle poradců jasné v okamžiku, až se lidé vrátí do práce. Některé projekty se mohou změnit. Očekávají například, že část firem začne ustupovat od open spacu.

Zdroj: www.ihned.cz