Kategorie zdravotně znevýhodněných pracovníků v zákoně byla jako podkategorie osob se zdravotním postižením do konce loňského roku. Pokus o její včasné zachování ale zmařilo rozpuštění Sněmovny v loňském roce. I k současné novele, jejíž návrh v prosinci schválila tehdejší vláda Jiřího Rusnoka, se poslanci dostali až nyní.

Za zdravotně znevýhodněné mají být znovu považováni zaměstnanci, kteří sice mohou pracovat, ale kvůli horšímu zdravotnímu stavu jen omezeně na chráněném pracovním místě. Toto postavení by měla přiznávat Česká správa sociálního zabezpečení.

Celkem by do této kategorie mohlo spadat asi 40 000 lidí. Zaměstnavatel bude moci od úřadu práce získat peníze na 75 procent mzdy takového pracovníka, maximálně ale 4000 korun měsíčně, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Norma má podle ní rovněž ulehčit firmám od byrokracie, neboť by už nemusely dokládat úřadům, že nemají nedoplatky na daních nebo pojistném, uvedla ministryně. Úřady by si se souhlasem zaměstnavatele měly tyto informace od příslušných institucí získat samy.

Novela má také snížit příspěvek pro agentury práce, s nimiž má úřad práce smlouvu na zprostředkování. Nově by místo 5000 korun na uchazeče mohly dostávat 500 korun. Za umístění nezaměstnaného by pak mohly místo 1250 korun mít až 6250 korun, pokud by si člověk místo udržel aspoň půl roku. Návrh zákona snižuje i pokutu za umožnění nelegální práce z 250 tisíc na 50 tisíc korun. Snížení vychází z judikatury Ústavního soudu.

Myslíte si, že by firmy měly dostávat od státu příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.