Firmy se snaží spořit, kde se dá. Přesto ještě pořád vyhazují miliardy korun zbytečně. Alespoň to tak vypadá podle dat společnosti Sodatsw. Ta přes program, který monitoruje využívání počítačů, zjistila, že čeští zaměstnanci tráví v průměru 12 procent své pracovní doby soukromými aktivitami.

Podle Sodatsw tak při započítání průměrných nákladů na zaměstnance loni firmy v ČR utratily neefektivně 182 miliard korun. Firma s padesáti zaměstnanci tak vyhodí ročně více než 2,4 milionu korun přímých mzdových nákladů.

Je potřeba si uvědomit, že zaměstnavateli vzniká ztráta nejen v podobě vyhozených peněz za neefektivní práci, ale také v podobě neodvedené práce. Částky se v tomto případě násobí, ztráta tedy může být až v řádu statisíců korun za zaměstnance ročně,“  doplnil jednatel společnosti Martin Hanzal.

Z analýzy se ukázalo, že se mezi zaměstnanci běžně „skrývají“ i tací, kteří soukromým zájmům na internetu věnují i polovinu své pracovní doby. Jakmile se ale monitorování ve firmách zveřejnilo, kleslo zneužívání pracovní doby na zanedbatelnou úroveň.

Zatímco dřív patřilo mezi hity v pracovní době hraní her, dnes podle údajů analýzy jednoznačně vedou sociální sítě.

Používáte v práci internet i k soukromým účelům?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.