„Zaměstnavatelé jsou letos celkem opatrní, počet pozic na plný úvazek se od začátku jara zvyšuje jen velmi pozvolna. Tato situace však nahrává zájemcům o brigády a sezonní výpomoci, počet těchto míst letos roste rychleji než v předešlých letech. Firmy již začaly shánět brigádníky na léto, navíc tímto způsobem také vykrývají své aktuální potřeby,” uvedl analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Podle serveru Finančnínoviny.cz ze všech brigádnických pozic obsazovaných přes Jobs.cz zaměstnavatelé u plné poloviny nabízeli režim dohody o provedení práce. Dalších 22 procent míst bylo vypsáno s možností dohody o pracovní činnosti, zbytek měl jinou či neuvedenou formu spolupráce.

Nejvíce brigádnických příležitostí bylo dostupných v Praze a přilehlém okolí (2575) a v Jihomoravském kraji (872). Zbylé regiony následovaly s výraznějším odstupem.

Odměna za hodinu práce se nejčastěji pohybuje mezi 80 až 100 korunami, v některých oborech (např. marketing a reklama) stoupá ke 150 korunám za hodinu. Zcela výjimečně lze najít brigády s odměnami vyššími než 200 korun za hodinu práce.

Poptávka po brigádnících bude podle Dombrovského kulminovat v průběhu května, kdy počet pozic pravděpodobně přesáhne 6500. Počátkem června již bude obsazena většina atraktivních pozic na letošní léto a počet nových brigádnických míst poté bude postupně klesat. Při reakci na nabízené místo je klíčová rychlost, brigády obvykle bývají obsazeny už za několik desítek minut po vystavení, dodal Dombrovský.

Oživení pracovního trhu přinášejí podle poskytovatele personálních služeb agentury Adecco především sezonní poptávky související s cestovním ruchem (hotely, restaurace), pořádání festivalů a také s konáním letních sportovních událostí.

Nejvíce brigádnických příležitostí je dlouhodobě v administrativě, kterou následují služby a odvětví prodeje a obchodu. S blížícím se létem vzroste poptávka po brigádnících ve službách a zvýší se zájem o výpomoci na nejrůznější řemeslné či manuální práce, například ve stavebnictví. Poptávka v pohostinství a gastronomii oproti minulému roku mírně vzrostla, v marketingu a příbuzných oborech se počet brigádnických míst zvyšuje již několikátým rokem v řadě.

Zkoušeli jste někdy najít práci prostřednictvím Jobs.cz?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.