Nedostatek zaměstnanců i pozemků vhodných pro stavbu výrobních hal a skladů v tuzemsku začíná odrazovat některé investory. Jejich nespokojenost prohlubuje růst mezd a menší vstřícnost starostů k developerské výstavbě.

Poradenská firma complexRE přivedla před dvěma lety do Česka dánského výrobce nábytku Blika. K přesunu výroby do Kadaně investora přesvědčil dostatek pracovní síly v tomto severočeském městě.

Do Česka přišli, protože si mysleli, že je tu vyjde výroba levněji,” řekl Jiří Suremka, partner společnosti complexRE. Lidí bez práce však mezitím rapidně ubylo a od ledna se zvyšuje minimální mzda. “Vše se velmi rychle změnilo, a teď ještě pociťují dopad silnější koruny,” prohlásil Suremka na nedávné mezinárodní konferenci CEDEM. Dánský investor se teď kvůli nedostatku zaměstnanců poohlíží po příležitostech na Ukrajině.

Řešením je vyšší podíl automatizace,” uvedl Blake Horsley, ředitel developmentu ve skupině P3. Investoři se podle něj čím dál více přiklánějí k automatizaci výrobních i skladovacích procesů. A nejde jen o dělnické profese. “Je problém sehnat i kvalifikované inženýry,” tvrdí Horsley.

S nedostatkem lidí se pokouší vyrovnat developer CTP. V sousedství svého brněnského byznysparku Ponávka, kde má kanceláře třeba technologická firma IBM, staví nájemní dům pro 300 studentů. “Sehnat byt k pronájmu v Brně není tak snadné a my tím chceme nalákat lidi,” řekl Jaroslav Kaizr, ředitel pro rozvoj obchodu v CTP.

Chybí hlavně absolventi technických oborů. “Tlak na trhu je tak obrovský, že už jsou rozebraní i studenti čtvrtých a pátých ročníků,” sdělil Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT Praha.

Právě nedostatek inženýrů podle Maříka ohrožuje zavedení automatizace výrobních procesů a robotizaci. “Žijeme v době čtvrté průmyslové revoluce a to znamená, že budovy jsou plné počítačů a poptávka po průmyslové automatizaci a robotizaci roste,” připomněl Mařík.

Nedostatkem kvalifikované pracovní síly nejvíce trpí malé a střední podniky. Nejsou totiž schopny nabídnout tak vysoké platy jako nadnárodní společnosti.

Podle Maříka je hlavní problém ve vzdělávacím systému. Je také nezbytné více investovat do základních i středních škol a zvednout učitelům platy. “Neexistuje strategický plán, jak zvyšovat kvalitu učitelů na technických vysokých školách,” uvedl Mařík. I na školách nižšího stupně chybí učitelé matematiky a fyziky, kteří by propagovali nové technologie. Proto chodí děti studovat práva, ekonomii a humanitní obory.

Vláda by také podle Maříka měla podporovat investory s velkou přidanou hodnotou. Tedy firmy, které zaměstnávají vysoce kvalifikované pracovníky a inženýry. “Takové společnosti nepřesunou svou výrobu jednoduše do jiné země, ” vysvětlil Mařík.

Automatizace odvádí hlavně těžkou manuální práci. Na obsluhu strojů jsou však potřeba vzdělanější lidé. “Ti méně vzdělaní, se základní či střední školou, se mohou přesunout do oblasti sociálních služeb,” míní Mařík.

Do automatizace investují ve velkém e-shopy. Patří mezi ně Alza.cz, Mall.cz i zlínská firma HP Tronic, jež provozuje elektroprodejny Euronics a kupuje síť Datart. HP Tronic v listopadu otevře své nové logistické centrum v Jirnech u Prahy. S velikostí 30 tisíc metrů čtverečních bude nový sklad téměř o polovinu větší než ten současný v Týništi nad Orlicí. Firma do jeho zařízení investuje v následujících třech letech asi čtvrt miliardy korun.

“V úsecích s automatizovanými procesy ušetříme až polovinu pracovníků,” řekl Libor Křížka, ředitel logistiky v HP Tronic. Chytré technologie firmě navíc umožní vyexpedovat až třikrát více zboží než dosud. “Tvoříme sklady nové generace, v nichž skladníci již nebudou chodit pro zboží, ale zboží přijede za nimi,” komentoval Daniel Večeřa, generální ředitel HP Tronicu.

Alza.cz má v Horních Počernicích takzvanou pickovací věž, která zvládne až 400 položek za hodinu. “Ale postavit plně automatizovanou logistiku s takovým sortimentem, jako má Alza, se zatím nevyplatí,” upozornil Jan Klička, ředitel logistiky v Alza.cz. Ceny na pořízení robotických řešení podle něj přesahují rozumnou návratnost takového konceptu.

Zdroj: www.ihned.cz 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-