S novinkou v českém pracovním lékařství přichází úprava zákona o specifických zdravotních službách – jeden z reformních pilířů šéfa rezortu Leoše Hegera (TOP 09).

Třeba České dráhy odhadují, že za tyto služby napřesrok zaplatí na 30 milionů. Podle deníku E15, který zprávu uvedl, visí problém útraty vysokých částek za zdravotní prohlídky i nad zřizovateli středních a vysokých odborných škol, kterým zákon od ledna nařídí organizovat prohlídky žáků. Představitelé průmyslu ale říkají, že pokud stát něco vyžaduje, měl by se podílet i na financování.

„Jestliže už na podnikatele začátkem ledna dopadl týden nemocenské navíc, jde o obrovské důsledky pro náklady. Zhorší se podnikatelské prostředí,” citoval deník E15 prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka.

Nová vyhláška upravuje i sankce za nedodržení pravidel. Třeba za zjištěné nedostatky hrozí zaměstnavateli sankce až pět milionů korun. A změna zákona o specifických zdravotních službách přinese od začátku příštího roku pro firmy ještě bolestivější novinku: Na povinná vyšetření rizikových profesí už nebudou přispívat pojišťovny, ale plně je budou hradit zaměstnavatelé. Novela a s ní spojená prováděcí vyhláška navíc počítají se zpřísněním prohlídek.

-red-