Zaměstnavatelé dnes nabízejí nejen stravenky, ale celoročně platí svým lidem sportování a relaxaci, vzdělávací kurzy, přispívají na penzijní připojištění, zajištují školky. Na stránkách jedné české strojírenské firmy se novým posilám nabízí i let vrtulníkem.

Podniky dnes hlavně zajímá, aby zaměstnanci byli zdravotně v pořádku. A tak podle kvalifikovaných odhadů dvě třetiny firem a podniků přispívají na sportovní aktivity svých zaměstnanců. Například na využívání karty Multisport, se kterou je možné navštívit přes 1500 sportovních zařízení, přispívá zaměstnancům přes 2500 firem. Zajímavou výhodou jsou ale třeba i kvalitní obědy za pět korun v závodní jídelně v podniku, kde je průměrný plat 35 tisíc korun měsíčně. A to v regionu, kde jsou platy nižší. Řeč je o bývalém Vertexu v Litomyšli, dnes Saint-Gobain Adfors. V některých firmách poskytují nejen benefi ty, ale také průběžně zvedají výplaty, aniž je o tom třeba odborově vyjednávat.

Obchodní síť Euronics nyní navýšila platy prodavačům o 11 procent, v průměrné hrubé mzdě to dělá 2000 korun. Firma kromě toho přispívá na životní pojištění, na zubaře nebo třeba na levnější telefonování a SMS zdarma. V poskytování výhod se proměnily i odbory. Vánoční kolekce či dárky k MDŽ jsou minulostí. Dnes je hlavní službou odborů poskytování bezplatného právního poradenství a zastupování zaměstnanců u pracovněprávního sporu.

Poskytované výhody závisí na jednotlivých svazech a organizacích. Řada z nich také přispívá členům na penzijní připojištění,“ sdělila Právu mluvčí Českomoravské komory odborových svazů Jana Kašparová. Připomněla, že řada odborových svazů vlastní rekreační zařízení a poskytuje v nich pro své členy výhodné pobyty. „Některé svazy nabízejí svazovou rekreaci včetně zahraničních pobytů,“ dodala Kašparová. Hornické odbory podle ní vlastní hotel s balneoprovozem. Základní odborové organizace z chemických, hutních provozů a kovoprůmyslu také nabízejí členům rekondiční pobyty.

Zdroj: www.e-sondy.cz 

-lhe-