Právě trhu práce se bude ve středu věnovat v pořadí už šestá z celkem osmi předvolebních debat Hospodářské komory, jejímž mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny. Přenos akce můžete od 10:00 sledovat mimo jiné i na webu iHNed.cz.

Debaty se zúčastní zástupci šesti stran, které mají největší šanci na úspěch v podzimních sněmovních volbách. Účast potvrdil bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard (Piráti a STAN), poslanec Jan Bauer (Spolu), poslanec Marek Novák (ANO), náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD), komunistický poslanec Stanislav Grospič a poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

I přes loňský výrazný propad ekonomiky spojený s koronavirovou krizí v Česku přetrvává problém spojený spíše s předchozími roky hospodářského růstu – firmy marně shání lidi. Nůžky mezi počtem nezaměstnaných a počtem volných pracovních pozic se navíc opět rozevírají. V květnu bylo bez práce 285 tisíc lidí, podniky jich však potřebují ještě o dalších šedesát tisíc více.

Právě to je důvod, proč firmy stále více sázejí na dovoz pracovníků z ciziny. Ve zmíněné anketě Hospodářské komory označilo sedm z deseti firem zaměstnávání cizinců jako realitu, bez které se domácí ekonomika v řadě profesí neobejde. Zaměstnavatelé by proto uvítali, aby se český trh práce lidem z Ukrajiny, Srbska a dalších zemí ještě více otevřel.

V debatě, které se kromě politiků zúčastní třeba také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, přijdou na řadu i další věci, jež podnikatelům na tuzemském pracovním trhu vadí. Asi dvě třetiny společností by například uvítaly, aby se znovu vrátila karenční doba.

Tři dny stonání bez nároku na nemocenskou zrušila současná vláda ANO a ČSSD v červenci 2019. Od té doby platí firmy pracovníkům náhradu mzdy už od prvního dne nemoci. Podle zástupců podnikatelů zaměstnanci systém zneužívají a jim tak výrazně rostou náklady na výplatu dávek.

Někteří zástupci firem by také uvítali snížení sociálních a zdravotních odvodů, které v Česku patří k nejvyšším v Evropské unii. Rádi by také získali možnost v některých případech propustit zaměstnance i bez udání důvodu.

Zaměstnavatelé se naopak brání tomu, aby v Česku začala platit povinnost poskytnout pracovníkům pět týdnů dovolené. Její zvýšení o týden navrhují poslanci KSČM, návrh ve sněmovně čeká na definitivní schválení. Podnikatelé požadují, aby pět týdnů dovolené zůstalo i nadále benefitem.

Zdroj: www.ihned.cz