Loni byli vedle obchodních zástupců nejžádanější řemeslníci a kuchaři. Zjistil to deník Mladá fronta Dnes (MfD), který čerpal z analýzy personální agentury Manpower.

Manpower analyzoval údaje získané od 750 českých firem. Ze studie podle listu vyplývá, že šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovníků, tři procenta naopak jejich pokles a devadesát procent žádné změny nečeká. Čistý index trhu práce tak činí plus tři procenta. Ze zjištění dále vyplývá, že nejvíce bude nabírat nové pracovníky průmysl, veřejná sféra bude naopak dále propouštět. Lídrem v pomyslném žebříčku největšího náboráře pracovní síly má přitom podle průzkumu zaujmout zpracovatelský průmysl, který uvažuje o 14procentním rozšiřování počtu svých zaměstnanců. Odvětví těžby nerostných surovin hodlá posílit o desetinu. Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov se připravují na osmiprocentní růst počtu pracovníků a stavebnictví a doprava, skladování a logistika pětiprocentní. Zaměstnavatelé ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře očekávají snižování pracovních sil o dvě procenta.

Nejvíc nových míst má podle MfD nabídnout lidem Praha a Morava, kde by se nabídka měla rozšířit o pět procent. V Čechách však zaměstnanci velký rozvoj nečekají, index trhu práce zde dosahuje hodnoty plus jedno procento.

Tuzemské firmy mají podle listu letos nejvíce problémů najít obchodní zástupce, loni to byli řemeslníci. Kdo tyto profese zvládá, může si na pracovním trhu vybírat. Do deseti nejhůře obsaditelných míst se letos nově probojovali také učitelé, technici, hospodyně či konstruktéři. Vypadli naopak kuchaři či recepční. Stálý zájem je o lékaře, sestřičky a ošetřovatele, řidiče a pracovníky IT.

-pda-