Z výsledků vyplývá, že devět z deseti firem je přesvědčeno, že stát má nynější systém závodního stravování a zvýhodnění stravenek zachovat.

Factum Invenio dále říká, že více než tři čtvrtiny firem v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek a zavedení zaměstnaneckého paušálu očekává tlak zaměstnanců na růst mezd.

Deník Hospodářské noviny k výsledkům výzkumu uvedl, že tlaku na zvýšení mezd kvůli rušení daňového zvýhodnění stravenek ze strany zaměstnanců se nejvíce obávají firmy, které provozují jídelny. Jejich zaměstnanci totiž rozdíl mezi stravenkami a takzvaným zaměstnaneckým paušálem, který chce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) za stravenky zavést, pocítí podle průzkumu v největší míře.

Takzvaný zaměstnanecký paušál, jehož zavedení navrhuje ministerstvo financí v rámci daňové reformy, předpokládá zrušení dosavadního systému daňového zvýhodnění stravenek a jeho nahrazení daňově uznatelným odpočtem, který zaměstnancům přinese měsíční daňovou úsporu nejvýše 250 korun.

Factum Invenio dále k výsledkům průzkumu uvedlo, že o smyslu současného systému závodního stravování se stravenkami nepochybuje 92 procent firem se závodní jídelnou. Názor na financování stravného pomocí zaměstnaneckého paušálu je však podle výsledků mnohem skeptičtější. Zaměstnanecký paušál totiž nepovažuje za smysluplný 67 procent firem. Současný systém stravování považuje podle průzkumu za diskriminační 14 procent firem.

-pda-