Vyplývá to z posledního průzkumu agentury Datank mezi více než 10 tisíci českými podnikateli, který citoval deník Hospodářské noviny. Z průzkumu ale vyplynulo, že více než desetina dotazovaných podnikatelů se setkala s korupcí.

List proto konstatoval, že české firmy netrápí ani korupce, ani malá podpora začínajících podnikatelů, ale byrokracie a administrativní zátěž. Větší vstřícnost při papírování postrádá 70 procent podnikatelů. Nejméně podnikatelé stojí o setkávání se zástupci měst a servis pro podnikatele, naopak by uvítali větší transparentnost. Vedle vstřícnosti při řešení byrokracie a vytváření protikorupčního prostředí považuje nadpoloviční většina dotázaných za nejpřínosnější podporu začínajícím podnikatelům. Podle mínění Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory, kterého HN citují, jde podnikatelům o to, aby obce dokázaly vytvořit stabilní, transparentní prostředí, kde jim úředníci nekomplikují podnikání, nevymýšlejí zbytečné vyhlášky a poplatky, ale naopak pomáhají.

Ostře sledované téma v tuzemsku – totiž korupce, je ale i pro podnikatele vážnou překážkou. Více než každý desátý podnikatel se přitom s korupcí už setkal. Nejvíce v Ústeckém (17,8 procenta) a Karlovarském kraji (17,1 procenta), nejméně v Jihomoravském (9,9 procenta) a Středočeském kraji (10,3 procenta). Podle HN ovšem průzkum ukázal, že ne vždy zaměstnavatelé nacházejí takové pracovníky, které potřebují. Podíl firem, které nemají v okolí sídla svého podnikání dostatek vhodné pracovní síly, přitom rok od roku roste.

Zatímco loni viděly na trhu práce dostatek potenciálních zaměstnanců dvě třetiny firem, letos to byla polovina. Celkem 63 procent podnikatelů si také nemyslí, že by se situace meziročně zlepšila. Zástupci řemeslných cechů také podle Hospodářských noviny upozorňují, že za problémem stojí zanedbané učňovské školství, nedocenění řemesla ve společnosti a nulových benefitech pro firmy podporující výchovu učňů.

-pda-