Napsal to server ProByznys.info.

Desítky tisíc pracovních úrazů ročně a více než dva miliony dnů, které lidé stráví na neschopence, jsou důsledky špatného vybavení českých zaměstnanců ochrannými pracovními pomůckami ze strany jejich zaměstnavatelů, uvádí společnost Kimberly-Clark Professional.

„Mnozí podnikatelé nechtějí navyšovat své náklady o dodatečné výdaje za nákup, údržbu a obnovu ochranných prostředků. Zaměstnanci jsou pak nuceni používat například roušky, rukavice, brýle nebo helmy na samé hranici životnosti. I to přispívá k vyššímu riziku vzniku pracovního úrazu. Úspory v oblasti bezpečnosti práce jsou proto spíše optický klam. Zaměstnanec, který po úrazu stráví v průměru 55 dnů na neschopence, se přece firmě musí prodražit,“ tvrdí Jiří Tuháček ze společnosti Kimberly-Clark Professional.

A upozorňuje, že v otázce bezpečnosti práce jsou hlavně malé a střední firmy velice benevolentní, zvláště pak ve stavebnictví, které patří k nejrizikovějším odvětvím. Jednou z dalších příčin tohoto stavu je podle něj i nedostatečná znalost nároků na straně pracovníků. Zvláště pak v případech, kdy se zaměstnanci pohybují v pracovním prostředí, kde hrozí bezpečnostní rizika, jež nemůže zaměstnavatel zcela odstranit.

Pokud podnikatel pracovníkovi ochranné prostředky nepředal, měl by zaměstnanec požadovat nápravu. Nemá ani povinnost si tuto pracovní výbavu pořizovat z vlastních prostředků, i když jej k tomu podnikatel vybídne. Pokud pracovník tento pokyn neuposlechne, zaměstnavatel jej za to nemůže pokutovat,“ upozorňuje dále Tuháček.

Počet pracovních úrazů je podle odborníků možné snížit systematickým tlakem a důrazem na vysvětlování zásad bezpečnosti práce.

„Z našeho průzkumu plyne, že 61 % bezpečnostních expertů považuje za důležité zkvalitnit úroveň školení a tréninkových programů. O potřebě zlepšit monitoring zaměstnanců je pak přesvědčeno 48 % specialistů na bezpečnost práce. Ti by současně uvítali propojení nošení ochranných prostředků s osobním ohodnocením pracovníků,“ uzavírá Tuháček.

Dostáváte od svého zaměstnavatele ochranné pomůcky?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.