Lasvit porotu zaujal také tím, že pracuje se známými designéry a špičkovými českými skláři. “Používá zajímavá technická řešení a jeho produkty obdivuje široká i odborná veřejnost,” říká Petr Lutonský, projektový ředitel pořádající agentury Communa. Jako nejlepšího podnikatele v soutěži Moneta Živnostník roku 2020 odborná porota vybrala Kamila Kubláka z Fryčovic na Ostravsku.

“Se svým farmářským obchodem je přesně tím typem zemědělce, které bychom chtěli mít po celé republice. Postavil moderní obchod, prodává v něm produkty nejen ze své, ale i z dalších farem a daří se mu. Farmářský obchod v jeho pojetí není módní obchůdek v centru města s trendy produkty úzkého zaměření. Je to moderní samoobsluha se širokým sortimentem v té nejlepší kvalitě a za odpovídající ceny,” zdůvodňuje Lutonský.

“My chceme být nejinspirativnějšími skláři na světě. To je naše vize. Věnujeme se povětšinou velmi velkým plastikám ze skla do veřejných prostor, ale i do veřejných rezidencí. Chceme inspirovat svět skrze krásné skleněné objekty a věříme tomu, že krásné věci dělají lidi lepšími,” popisuje HR director Lasvitu Jakub Vykoukal. Nejvíce instalací má Lasvit v Číně, Hongkongu, Indonésii, Singapuru, Dubaji nebo Spojených státech amerických.

Do soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku, jejichž vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny, se každoročně hlásí zhruba pět tisíc firem a živnostníků. Porota z vítězů krajských kol vybírá účastníky celostátního finále.

Vodafone Firma roku 2020

1. Lasvit (Hlavní město Praha)

2. Tilak (Olomoucký kraj)

3. Titan–Multiplast (Liberecký kraj)

Menší zaniknou, větší posílí

Letošní, 15. ročník byl výjimečný v tom, že byl poznamenaný pandemickou krizí. “Účastníci si příliš nestěžují na to, s čím se potýkají. Jsou zvyklí problémům čelit,” zamýšlí se Lutonský. I přes potíže spojené s pandemií se i letos sešlo mnoho pozitivních podnikatelských příběhů, o soutěž mají podnikatelé dlouhodobě velký zájem.

Celková nálada mezi podnikateli je však podle Lutonského poznamenána velkou mírou nejistoty a nutností vydávat se na dosud neprozkoumaná území. Mnoho firem i živnostníků se chtě nechtě musí přesunout do on-line světa a zajistit si k tomu potřebné technologie.

“Obchodování se ve větší míře bude odehrávat prostřednictvím internetu. Zanikne spousta menších podniků a naopak posílí ty silnější. Budou se více využívat moderní technologie a věřím, že se zefektivní některé procesy,” doufá Lutonský. Dodává, že velkou ránu dostanou především ti, kteří podnikají v oblasti cestovního ruchu a pohostinství, a obecně všechny obory, kde digitalizace není možná.

DALŠÍ KATEGORIE

Vodafone Odpovědná firma roku 2020

1. místo RTsoft s.r.o. – tvorba softwaru (Plzeň)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020

1. místo Zdeněk Fryml – výroba dřevěných lyží a saní (Dobré)

České stříbro 2020

1. místo RUDOLF JELÍNEK a.s. – výroba alkoholických nápojů (Vizovice)

Přežít skoro válečný stav

Sami podnikatelé hodnotí rok 2020 jako ten vůbec nejtěžší v novodobé historii Česka. Neexistuje totiž obor, který by koronavirus alespoň zprostředkovaně nezasáhl.

“Od začátku pandemie v březnu jsme proto intenzivně jednali s vládou, aby živnostníkům pomohla dostat se z nejhoršího. Podle posledních dat se zdá, že má naše země i ekonomika to nejhorší za sebou. Je nicméně nezbytné být i nadále v pozoru. Další prohloubení krize by mohlo být zejména pro některá odvětví už likvidační,” upozorňuje Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.

Přesto i pandemie přinesla do byznysového světa pár pozitiv. Firmy podle Dlouhého už na jaře prokázaly obrovskou flexibilitu, byly schopné rychle svou výrobu přizpůsobit aktuální situaci a navzájem si velmi pomáhaly. Navíc se prokázala velká finanční zodpovědnost tuzemských firem, když mnoho z nich dokázalo hospodářský propad srovnat díky vlastním rezervám.

“Kromě státní finanční pomoci je pro ně důležité i odborné uznání. Letošní soutěže Firma a Živnostník roku budou ve velkém odrážet to, jak dobře se naše firmy a živnostníci vyrovnali se skoro válečným stavem,” shrnuje Dlouhý.

Zdroj: www.ihned.cz