Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už podle zjištění České televize uvažuje o možnosti daňových úlev pro firmy, které lidi staršího věku zaměstnají.

Kvůli tomu, že výše průměrného důchodu, která činí 10500 korun za měsíc, ne vždy stačí na všechny výdaje, rychle roste počet důchodců, kteří by si rádi přivydělali. Své místo na trhu práce ale nehledají snadno – ze tří milionů penzistů jich loni pracovalo jen 156 tisíc.

Vláda proto chystá změnu, v podobě jisté úlevě firmám, například při odvodu do státní pokladny, pokud zaměstnají lidi v předdůchodovém či důchodovém věku.

ČT ke zprávě uvedla, že třeba ve Skandinávii a Německu, pro které je typická vyšší hranice odchodu do penze, své důchodce na trhu práce uplatnit dokážou. Navíc v praxi většina z nich do důchodu odchází dřív, než jim zákon určuje. A navíc si často ve srovnání s českým seniorem žijí nad poměry.

Zatímco třeba německý důchodce si může dovolit i několik zahraničních dovolených za rok a pro nákupy vyráží svým luxusním vozem, ten český dovolenou často úplně vynechá a pro nákupy do supermarketu jezdí tramvají nebo autobusem.

-pda-