Vyhlášení výsledků proběhlo 9. prosince v pražském Paláci Žofín. Letošní ročník soutěžního klání pořadatele pozitivně překvapil zejména počtem přihlášených.

Přihlásil se rekordní počet firem a živnostníků, dohromady jich bylo až 6600. Byli jsme svědky vyprávění vskutku inspirativních podnikatelských příběhů, které jsou důkazem toho, že česká podnikatelská scéna je plná šikovných a pracovitých lidí,” řekl ředitel soutěží Petr Lutonský.

Společnost AJETO z Libereckého kraje uspěla v konkurenci 3410 firem. Zdejší umělecké sklo je známé v Česku i v zahraničí, zejména díky mistrovským dílům sklářského mistra Petra Novotného. Firma vyráběla například trofeje pro Tour de France nebo Ceny Thálie. Společnost je navíc vyhlášená speciálními exkurzemi pro veřejnost: Každý návštěvník si může v jejích dílnách osobně vyfoukat vlastní skleněný výrobek. Součástí areálu sklárny v Novém Boru je i unikátní restaurace propojená s dílnou, kde mohou lidé pozorovat řemeslníky přímo při práci. Areál sklárny v Lindavě zase nabízí unikátní zážitek při návštěvě sklářské krčmy.

Firma AJETO oslovila mne i porotu svým velice zajímavým a inovativním přístupem, kdy transformovala sklářskou dílnu v místo, které je přístupné široké veřejnosti. Společnost zároveň dodává unikátní výrobky i náročné zahraniční klientele a navazuje tak na slavnou českou sklářskou tradici,” prozradil porotce Petr Ryska, viceprezident pro firemní zákazníky společnosti Vodafone

Druhé místo letos získala společnost České houby z jihočeské Soběslavi. Ta je v současnosti největší a nejmodernější pěstírnou čerstvých hub v republice. Do prodeje jde odsud až 1500 kilogramů kvalitní hlívy ústřičné denně a firma stále roste. Třetí příčku si vysloužila vysoce inovativní společnost ELLA- CS. Firma z Hradce Králové vyvíjí a vyrábí zdravotnický materiál, zejména implantáty trávicího traktu.

Živnostník roku

Pestré složení má i první trojka v kategorii GE Money bank Živnostník roku 2014. Vítězka Emílie Vallová, která zvítězila v konkurenci 3190 podnikatelů, podniká již dvacátým rokem. Fyzioterapeutka se už v 90. letech odvážně pustila do využívání tehdy málo známé Vojtovy metody. Dnes má ve svém centru k dispozici nejmodernější fyzioterapeutické přístroje a s nemocnými dětmi pracuje dle jejich specifických potřeb . Za svoje největší úspěchy považuje momenty, kdy se jí podaří postavit postižené dítě na nohy.

Paní Vallová podniká již 20 let a tím nejdůležitějším pro ni je zdraví jejích pacientů. Vše co během svého podnikání vydělala, opět investovala do vybavení provozovny. Díky modernímu vybavení a využití Vojtovy metody dokázala na nohy postavit stovky dětí,” popsal ředitel prodeje komerčního bankovnictví GE Money Bank Libor Šmíd.

Druhé místo obsadila Blanka Milfaitováz Jihočeského kraje. Její manufaktura na výrobu marmelády byla ve Velké Británii dvakrát vyhlášena nejlepší manufakturou tohoto druhu na světě. Třetí příčka patří Josefu Ťulpíkovi z Olomouckého kraje. Ten v průběhu podnikání prošel různými obory. Nejvýrazněji se prosadil v poslední době ve výrobě dopravní techniky pro zemědělství a komunitní služby.

Společenská odpovědnost. Odvaha inovovat

Součástí soutěžního večera bylo i vyhlášení dvou speciálních kategorií. Společnost České houby si kromě celkového druhého místa odnesla i titul Vodafone odpovědná firma roku 2014.

České houby mají velice zajímavý program pro zaměstnance, a především skutečnost, že organizují směny na základě bydliště zaměstnanců, aby mohli společně dojíždět, se nám jeví jako nejen pomoc zaměstnancům, ale i ekologické myšlení firmy. Jejich zaměstnanecká politika zahrnuje všechny věkové kategorie, od lidí, kteří v pracovním procesu teprve začínají, po lidi, kteří práci těžko shánějí vzhledem k pokročilému věku. Podílí se také na sponzorství různých místních akcí, například táborů a slavností, spolupracují s úřady práce. Pro nás jsou to jasní vítězové,” okomentoval triumf firmy Petr Ryska.

Titul GE Money Bank Inovátor roku patří letos společnosti ZLKL z Olomoucka. Ta si ho zasloužila za vyvinutí speciálního vozítka ELBEE, které umožnuje svobodu pohybu tělesně postižených a to bez nutnosti složitého přesedání z vozíku do auta.

 

Souhlasíte s letošním výběr poroty Vodafone firmy roku a Živnostníka roku?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-