Linku na zpracování plastového odpadu firma Replastic v Lipové-lázních zprovoznila na začátku letošního roku v areálu, který dříve patřil Rudným dolům. „Nyní tam pracuje prvních zhruba 35 lidí a do konce roku by se jejich počet mohl zvýšit až na 100,“ uvedl ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Investice společnosti Replastic v obci Lipová-lázně už částečně nahradila výpadek pracovních míst po loňském uzavření místních Lázní Dolní Lipová, ve kterých pracovalo pět desítek lidí. „Každé pracovní místo, které tady trvale vznikne, má velkou cenu,“ podotkl Viterna.

Jesenicko patří do první pětiny okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Loni v prosinci se nezaměstnanost na Jesenicku zvýšila z listopadových 10,6 procenta na 11,9 procenta. V horském okrese u hranic s Polskem na konci loňského roku připadalo na jedno volné místo 50 uchazečů o zaměstnání.

Vedení Lázní Dolní Lipová rozhodlo o ukončení jejich provozu loni na podzim kvůli špatné ekonomické situaci. Firma loni vykázala desetimilionový propad. Lázně s téměř dvousetletou historií kvůli tomu propustily všech 44 stálých zaměstnanců.

O osudu celého lázeňského areálu zatím není jasno. Vedení společnosti jedná se zájemci ohledně možného pronájmu či prodeje areálu. Lázně se rozléhají na třech hektarech a čítají kolem 20 budov, z toho osm léčebných domů.

Do lipovských lázní se jezdili léčit hlavně lidé trpící kožním onemocněním. Lázním, které byly založeny v roce 1829, zlomila vaz závislost na platbách pojišťoven. Právě jejich šetření se odrazilo na počtu klientů, který klesl až o 70 procent. Například v září do lázní dříve jezdívalo až 200 lidí, loni jich bylo kolem čtyř desítek.

Domníváte se, že nová pracovní místa pomohou výrazněji snížit nezaměstnanost v regionu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.