Odborová organizace požadovala vypracování sociálního plánu, který by mohl mít dvě části – první by se zabývala pomocí při získávání nových pracovních míst, druhá určitým odstupným nad rámec toho, co je běžné. Je to míněno jako určitý polštář pro propuštěné pracovníky, kteří v místě již nemají šanci sehnat nové zaměstnání. To však firma odmítá.

Podle názoru Rudolfa Procházky, předsedy ZO OS KOVO při FAB, je tento postoj právě u pobočky švédské firmy ne zcela pochopitelný, zvýšené odstupné by prosperující firmu nijak zvlášť nezatížilo.

Na jedné straně oceňuji, že nabídli kolegům z Loukovic například nejrůznější rekvalifikace. Na druhou stranu přístup, kdy odmítají zvýšené odstupné i pro tak malý počet pracovníků z tak odlehlé oblasti, kteří bezpochyby budou mít po odchodu firmy vážné existenční starosti, neodpovídá způsobu sociálního jednání, proklamovaného firmou, není v souladu s hodnotami a postupy, uplatňovanými ve Švédsku,“ uvedl Rudolf Procházka.

Firma Assa Abloy, vlastnící společnost FAB, koupila zhruba před dvěma lety i firmu BERA v Loukovicích. Nyní tuto pobočku ruší a nabízejí místa v Rychnově nad Kněžnou, což je pochopitelně pro lidi neakceptovatelné zejména z hlediska vzdálenosti,“ řekl předseda OS KOVO Josef Středula.

Může to i znamenat, že koncern při nákupu firmy v roce 2011 spekuloval s likvidací konkurence, ale to zaměstnanci nikdy nebyli, rádi by zde i nadále pracovali,“ doplnil.

V Loukovicích firma BERA již před koupí švédským koncernem vyráběla originální bezpečnostní elektromagnetický zámek, jehož výroba se nyní zřejmě přesune do Rychnova. 

Myslíme, že situace není dobrá i z hlediska toho, z jaké země firma přichází, měla by se chovat jinak a přistoupit k věci opravdu sociálně zodpovědným způsobem. Určitě budeme kontaktovat i švédské velvyslanectví v ČR a požádáme o spolupráci kolegy z odborů ze Švédska. Kontaktovali jsme také hejtmana kraje Vysočina, který má na vyřešení situace ve prospěch zaměstnanců velký zájem,“ dodal Středula.

Rychnovská firma, známá výrobou zámků FAB, patří švédské společnosti Assa Abloy, největšímu výrobci zámků na světě. V okrese Třebíč činí míra nezaměstnanosti 10,9 procenta, bez práce je zde 8400 lidí.

Souhlasíte s odbory, že firma Assa Abloy by se měla v ČR chovat více sociálně?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.