V devátém měsíci letošního roku zároveň zbankrotovalo 425 fyzických osob podnikatelů. Došlo také k více než tisícovce osobních bankrotů.

Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz. Zároveň bylo podáno 69 návrhů na úpadek obchodních společností a 359 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů.

„Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v září vůbec nejnižší od začátku roku 2008, tedy za celou dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Rekordně nízký byl i počet bankrotů obchodních společností během posledních třech měsíců, kdy bylo vyhlášeno jen 144 bankrotů,” říká Věra Kameníčková analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. V letech 2102 a 2013 krachoval zhruba trojnásobný počet firem – tedy během jednotlivých měsíců zhruba stejně jako letos za poslední kvartál.

Růžová jsou i roční čísla

Počet bankrotů obchodních společností (OS) byl v září o šestnáct nižší než v srpnu. Také návrhů na úpadek bylo méně než v osmém měsíci. Nižší měsíční počet návrhů na bankrot OS byl podán pouze v červenci minulého roku, kdy vešla v účinnost novela insolvenčního zákona.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 675 bankrotů obchodních společností, což je o 130 (16 %) méně než v předchozím roce. Zároveň bylo vyhlášeno 5 558 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy o 1 025 méně než v předchozích dvanácti měsících. V tomto případě hraje důležitou roli dobrá kondice české ekonomiky. Výrazně poklesl i počet návrhů na bankrot.

V září tohoto roku bylo nejvíce úpadků obchodních společností vyhlášeno v obchodu (9), v průmyslu (7) a v ostatních službách (5 bankrotů). Žádná firma tímto způsobem neskončila v zemědělství a dobývání.

Počet bankrotů obchodních společností se meziročně snížil ve všech odvětvích s výjimkou služeb, kde vzrostl o 16 %. Největší pokles zaznamenalo odvětví zemědělství a dobývání (-35 %) a odvětví nemovitosti a pronájem strojů a zařízení (34 %).

Rekordmanem v počtu firemních bankrotů byla v září Praha (12 úpadků), na druhém místě je Jihomoravský kraj (5) a Střední Čechy (4 bankroty).

Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz 

-lhe-