Jenže Dobešův plán ostře napadli kritici, podle kterých nový systém financování regionálních škol počítá s tím, že by se peníze mezi základní a střední školy měly rozdělovat ne podle počtu žáků, jako dosud, ale podle zaplněnosti tříd.

Rozdělování peněz mezi základní a střední školy podle zaplněnosti tříd by podle zjištění České televize mohlo vést ke slučování některých poloprázdných škol a ministerstvu přinést úspory v řádu miliard korun. Do podoby návrhu zákona by se měl tento plán dostat dle zjištění ČT v dubnu letošního roku. Jenže proti takovém návrhu se už postavili nejen zástupci obcí, ale také experti na vzdělávání. Varovali, že záměr povede k zániku řady vesnických škol, které by se v nejlepším případě musely přeměnit na malotřídky.

Česká televize zjistila, že Dobešův návrh počítá s tím, že školy, které mají ve třídách méně než kolem optimálního počtu 25 žáků, by dostávaly od ministerstva méně peněz. Pokud by obec o udržení školy stála, musela by na ni doplácet ze svého. Už nyní ale obce s malým počtem dětí na své školy doplácejí, větší finanční zátěž by řada z nich nezvládla. Nový systém také počítá se sjednocením sazeb pro žáky jednotlivých typů škol. Nyní totiž peníze od ministerstva přerozdělují kraje, a často tak podle ministerstva dotují slabé školy na úkor dobře fungujících.

-pda-