Podle serveru EurActive.cz to ukázal nový průzkum Eurobarometru. Z výsledků ankety ale také vyplývá, že velká část obyvatel ČR má strach z toho, že přílišná robotizace může stát za tím, že lidé nebudou mít práci.

EurActive.cz uvedl, že více jak dvě třetiny Evropanů (76 %), kteří se zúčastnili průzkumu Eurobarometru (přes 26,5 tisíce), sdílejí přesvědčení, že roboti jsou pro lidstvo přínosem, protože jim pomáhají. Většina z oslovených se pak domnívá, že „roboti jsou potřební při výkonu práce nebo činnosti, která je pro člověka náročná nebo nebezpečná“ (88 %). Podle serveru mají podobné přesvědčení i Češi – 76 procent z oslovené tisícovky občanů přiznalo, že má k robotům kladný vztah. Stejně jako Evropané si Češi myslí, že roboti znamenají pro společnost přínos. 14 % Čechů se v přímém dotazování svěřilo, že se ve svém životě s robotem již setkalo – 6 % uvedlo, že v domácnosti (například vysavač), a 7 % přiznalo, že s roboty přijdou do styku ve svém zaměstnání (průmyslové využívání robotů).

EurActive.cz dále uvedl, že roboti by měli být využíváni především v oblastech, které mohou být pro člověka nebezpečné, a stejně tak se ideálně hodí i do oblastí, kde nelze plně spoléhat na lidský faktor. Jedná se třeba o průzkum vesmíru, výrobu, vojenské mise a bezpečnost, vědu a výzkum či záchranné práce. Naopak roboti by se neměli podílet na péči o děti, starší nebo nemohoucí osoby. Stejně tak by je Češi neradi viděli ve školství či zdravotní péči. 67 % oslovených Čechů si nedovede představit, že by jejich psa venčil robot a pro 39 % je nemyslitelné, aby robot vedl chirurgickou operaci.

Více jak polovina Čechů (57 %) se navíc obává, že rozšířené využívání robotů by mohlo Evropě uškodit, například tím, že by se snížil počet pracovních míst. 60 procent respondentů je dokonce přesvědčeno o tom, že „roboti kradou lidem práci“. V celé evropské sedmadvacítce si to myslí ještě o 10 % lidí více.

-red-

Je obava z toho, že větší robotizace českých firem lidem sebere práci, oprávněná? Co si o tom myslíte?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.