Dobrovolné iniciativy příliš nezabraly, nejspíše tedy bude třeba regulace. Kritici ale říkají, že regulace stavu nepomůže. Výzkumy totiž ukazují na to, že počet žen ve vedení firem sice pomalu roste, ale pokud se bude počet manažerek zvyšovat stejným tempem jako dosud, tak plánované cíle, které EU stanovila, dosáhneme v Evropě za čtyřicet let. Jak Evropská komise uvedla, od prosince 2010 se počet žen ve vedení firem zvýšil, meziročně byl nárůst dokonce nejrychlejší v historii EU.

Aktuálně tak podíl žen ve vrcholovém managementu činí 13,7 procenta. Evropská komise by ale ráda měla ve vedení alespoň 40 procent žen. Jestliže růst nepovzbudí, splní se jí tento sen okolo roku 2050. Podle zprávy Evropské komise si Evropská unie nemůže dovolit tolerovat genderovou nevyváženost ve vedení firem. Argumentuje tím, že stejné zastoupení obou pohlaví umožňuje firmě lépe hospodařit a rychleji růst. Podle studie, kterou vydala společnost McKinsey a kterou například v tuzemsku citoval online deník Aktuálně.cz, přítomnost žen ve vedení podnikům prospívá – jejich provozní zisk je v průměru zhruba o 56 procent vyšší.

Podle analýzy poradenské společnosti Ernst & Young dokonce platí, že ve společnostech s alespoň jednou ženou v dozorčí radě si lidé vydělají více. Jak Evropská komise navíc připomíná, 70 procent všech spotřebitelských výdajů kontrolují ve světě právě ženy. Aktuálně.cz dodává, že Česká republika má ženy v top managementu zastoupené z 15 procent, což ji řadí nad současný evropský průměr. Nejmenší čísla vykazují Malta (tři procenta), Kypr a Maďarsko, nejvyšší naopak Finsko, Lotyšsko a Švédsko.

-pda-