Mohou za to odhady společností, které počítají s tím, že v roce 2012 se nepříznivá situace v oboru ještě zhorší. Odborový svaz Stavba nedávno odhadnul, že do konce letošního roku může v odvětví přijít o práci až 12 000 lidí, v roce 2012 to pak může být dalších až 25 000 stavbařů. V letošním druhém čtvrtletí zaměstnávalo stavebnictví v Česku podle Českého statistického úřadu kolem 433 000 osob.

Domácí zpravodajské agentury se odvolávají na výzkum a anketu mezi řediteli stavebních firem, které zpracovaly poradenské společnosti KPMG Česká republika a CEES Research. Z dotazování vyplynulo, že šéfové stavebních firem čekají propad stavební výroby, který má být v příštím roce ještě větší než letos. Obor přitom podle stavbařů nečeká návrat k růstu ani v roce 2013.

Hlavní příčinou zhoršení situace ve stavebnictví vidí odborníci v tom, že v oboru vládne naprosto neutěšený stav ve stavu finančních prostředků pro dopravní infrastrukturu. Kvůli krizi očekávají stavební společnosti pokles tržeb, zasáhnout má malé firmy i velké podniky. Zastavení propadu výnosů očekávají tuzemští stavbaři v roce 2013, výhled na opětovný růst tržeb ale chybí.

Krize českého stavebnictví zostřila podle průzkumu konkurenční boj mezi firmami. Stavbaři tvrdí, že charakteristickým prvkem současného trhu je cenová válka a zostření konkurenčního boje. Do výběrových řízení se hlásí větší počet firem – tam, kde dříve nabídku předložilo pět uchazečů, dnes soutěží i více než 15 firem. Zvýšená konkurence se projevuje například podáváním nabídek i pod cenou nákladů na soutěžené zakázky. Jenže takový stav není podle mínění ředitelů stavebních firem, na které se odvolává průzkum KMPG a CEE Research dlouhodobě udržitelný. Realisticky proto lze v budoucnu spíše než růst poptávky očekávat redukci nabídky a tímto způsobem dosažení jisté rovnováhy na trhu.

-pda-