Uvedl to server Zprávy.rozhlas.cz.

Na prvních příčkách žebříčku skončily bohaté evropské země. První je Norsko, následuje Švýcarsko, Lucembursko a Švédsko. Právě Švédsko například poskytuje penze všem lidem, kteří v zemi mají trvalý pobyt. Za nimi je Rakousko a Finsko, Německo skončilo na 9. místě, následované Francií, Austrálií a Izraelem. Česká republika je na 17. místě, následují Slovensko, Spojené státy a ještě za nimi je Velká Británie.

Průzkum francouzské společnosti Natixis, která se zaměřuje na obchody s cennými papíry, hodnotil život důchodců z více hledisek, nejen podle výše penze, ale i úspor nebo investic. Vyplácení důchodů se státní garancí je totiž evropská specialita.

Výzkumníci se zaměřili na 20 ukazatelů ve čtyřech hlavních kategoriích. Jde o zdravotní péči včetně dostupnosti lékařů, výdajů nehrazených pojišťovnou, celkových státních výdajů nebo očekávané délky života. Mezi hledisky jsou i sociální programy, kvalita života včetně čistoty životního prostředí, hmotný blahobyt. Finance byly pro srovnání rozhodující jen ze čtvrtiny.

Podle serveru Aktuálně.cz lze pořadí na žebříčku vysvětlit i kombinací hodnotících kritérií. Například pořadí ve zdravotní péči vznikalo z ohodnocení čtyř faktorů: z celkových výdajů na zdravotnictví, výdajů z vlastní kapsy, dostupnosti lékařů a zdravotní péče a rovněž z očekávané délky života. Američané sice za zdraví utrácejí ze všech nejvíce, ale v dostupnosti péče skončili až na 23. příčce. Tuto kategorii vyhrálo Rakousko, které ale celkově skončilo až páté.

Američané sice mají jedny z nejvyšších důchodů na světě, ale v jejich výši jsou velké rozdíly, neboť 75 procent důchodů dostává jen 10 procent důchodců. Musejí si totiž sami šetřit na dobu, až budou v důchodu a nemohou tolik spoléhat na penze. Lidé v produktivním věku tak investují do penzijních fondů nebo akcií, mohou se dočkat velkého zúročení vložených úspor, ale také riskují malé výnosy. Některé velké americké podniky mají penzijní fondy pro své zaměstnance. Jinak ale Američané většinou nemají jistotu státních penzí jako lidé ve většině evropských zemí.

Co si myslíte o životní úrovni současných důchodců?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.