Dohodu potvrdil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. S návrhem odborů zástupci vlády i zaměstnavatelů souhlasili. Tripartita si tak chce vyjasnit rozpory mezi výpočty ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a zdravotnických odborů, které kontrolu požadují.

Zavadil podle eSondy.cz uvedl, že složení skupiny, jméno nemocnice ani termín zatím domluveny nejsou. Podle Hegera nemocnice část peněz na zvýšení platu o 6,25 procenta dostanou. Zbytek prostředků na to si ale mají ušetřit i omezením investic a levnějšími nákupy léků či přístrojů. Podle odborářů a zástupců menších nemocnic ale peníze od pojišťoven stačit nebudou.

Nemocnice řízené ministerstvem už přidaly 6,25 procenta, nemocnice v krajích tvrdí, že na to nemají. Doložily to analýzami. Propočty ministerstva označily za nadhodnocené a jednají s kraji o dotacích. Podle ministerstva stoupnou letos příjmy menších nemocnic o 4,5 procenta, státním nemocnicím, které už platy zvýšily, jen o dvě procenta. Podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) příjmy menších nemocnic naopak o dvě procenta klesnou, při započtení inflace a DPH až o šest procent. Odbory proto žádají přehodnocení vyhlášky, podle níž zdravotní pojišťovny péči hradí. Pokud to ministr Heger nedokáže zajistit, měl by podle nich odstoupit. Čas na nové výpočty mu daly do konce dubna. Lékařské odbory daly vládě ultimátum v čase dvou měsíců na vyřešení situace kolem platů zdravotníků. Trvají na slíbeném přidávání. Jinak budou jednat na svém sněmu 24. dubna o případných protestech.

-red-