I když takové prohlášení vydala Bezpečnostní rada státu, je podle účastníků jednání rada připravena nasadit i vojenské lékařské kapacity. Závěry potvrdil po poradě rady s hejtmany ministr zdravotnictví Leoš Heger. Hejtmani ovšem i nadále za nejlevnější variantu vyřešení sporu mezi lékaři a vládou považují dohodu mezi oběma stranami.
Premiér Petr Nečas řekl, že nasazení armády v žádném případě neznamená stavbu polních nemocnic, v nichž by byli operovaní pacienti. Ministr zdravotnictví Leoš Heger veřejnost informoval, že odsunutím plánované péče si zejména fakultní nemocnice uvolní své kapacity pro péči o akutní pacienty. Podle něj by se zdravotníci z některých oddělení přemístili tam, kde by byl pracovníků nedostatek. I když nejen premiér, ale i ministr zdravotnictví tvrdí, že ideálním řešením sporu je dohoda, ustoupit lékařům nehodlají. Neústupný postoj ministra Hegera navíc včera podpořil i prezident Václav Klaus. Ani podle něj nelze výhrůžkám lékařů ustupovat. Politici ale předpokládají, že ne všichni nespokojení lékaři z nemocnic nakonec odejdou. Mnozí totiž podle jeho informací jinou práci nemají.
Dohodu jako optimální řešení současné krize ve zdravotnictví prosazuje i Asociace krajů ČR. Lékaři by podle ní měli vzít své výpovědi zpět a v „normálním režimu“ by potom mohla probíhat debata o reformách.
Krizový plán pro zdravotnictví po zasedání Bezpečnostní rady státu
- Nasazení lékařských kapacit Armády ČR. Vojsko může poskytnout čtyři zdravotnická zařízení, vrtulníky a sanitky.
- Pokud dojde k odchodu všech lékařů, kteří podali výpověď, má být zastaveno přijímání pacientů s takzvanou odkladnou péčí, nemocnice se soustředí výhradně na akutní případy.
- Z kraje Vysočina by se mohl zdravotnický personál přesunout do jedné či dvou nemocnic.
- Zdravotní pojišťovny by měly začít operativně přesouvat peníze.
Armáda má chirurgické či anesteziologické týmy a hlavně sanitky a vrtulníky k převážení pacientů. Spravuje čtyři kamenné nemocnice – Ústřední vojenskou nemocnici a Ústav leteckého zdravotnictví v Praze, nemocnice v Brně a Olomouci. V systému vojenského zdravotnictví je nyní 230 vojáků-lékařů s atestací různých odborností, 120 jejich kolegů ve speciální přípravě bez atestace a v kamenných nemocnicích dalších 450 civilních lékařů. K převozu pacientů by mohla česká armáda nasadit podle ministra obrany Alexandra Vondry pět vrtulníků rychlé záchranné služby, deset dopravních vrtulníků a pět dopravních letadel, tři L-410 a dvě An-24 a až 100 sanitních vozů.
-pda-