Uvedl to server Zprávy.rozhlas.cz.

Novým žadatelům o zelenou kartu budou nabídnuta hlavně pracovní místa, která jsou dlouhodobě neobsazená. Někteří odborníci mluví například o nedostatku lidí ve stavebnictví nebo zpracovatelském průmyslu.

Pro trvalý pobyt si cizinci s oblibou vybírají Prahu nebo střední Čechy, a to kvůli nižší nezaměstnanosti. V poslední době se často stěhují do Moravskoslezského kraje. Pro některé cizince je lákavý také západ Čech, konkrétně Karlovarsko, kam se nejčastěji za prací stěhují Vietnamci.

Ne všechny firmy v Česku ale rozšíření seznamu žadatelů o práci vítají. Například generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška pro Českou televizi uvedl, že pro podniky je celý proces zaměstnávání cizinců vedle času náročný hlavně kvůli složité administrativě.

Ke konci roku mělo podle statistiků trvalý pobyt v Česku necelých 200 tisíc lidí ze zahraničí. Nejvíc pracujících cizinců je z Ukrajiny, následuje Polsko a Vietnam. O zelenou kartu u nás mohou žádat – vedle občanů zemí Evropské unie – třeba Australané, Srbové nebo Makedoňané.

Souhlasíte s tím, aby do České republiky přišlo za prací více cizinců?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.