Čísla Českého statistického úřadu ukazují, že stavební výroba v ČR za červen letošního roku meziročně poklesla o 8,4 procenta. Citelný pokles byl patrný zejména v inženýrském stavitelství.

Ještě černější zprávou je ale to, že zaměstnanost v oboru se s největší pravděpodobností bude dále snižovat. A prognózy říkají, že se budou výrazněji snižovat i výdělky ve stavebnictví. Statistika již nyní ukazuje, že v šestém měsíci letošního roku se snížil počet zaměstnanců v oboru, v porovnání s loňským červnem, o 3,9 procenta. Nižší je v meziročním srovnání také průměrná měsíční nominální mzda, která je nižší o 0,6 procenta. Stávající číslo ukazuje, že průměrný výdělek ve stavebnictví činí 28 032 korun.

Data statistiků říkají, že výrazný propad ve stavební výrobě zaznamenaly zejména inženýrské stavby, tedy mosty, železnice a silnice, jejichž produkce se meziročně snížila o 22,1 procenta. Pozemní stavitelství, tedy budovy, kleslo o 1,4 procenta. Pokud jde o počet vydaných stavebních povolení, ten se v červnu meziročně snížil o 14,4 procenta a stavební úřady jich vydaly 8686. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 21,5 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 36,3 procenta. Nižší je i počet zahájených bytů, jehož objem se meziročně propadl o 17,4 procenta na 1934 jednotek, jejich počet se snížil v rodinných i bytových domech.

-pda-

Co oživí domácí stavební výrobu?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.