Podle zveřejněných údajů zmírnilo stavebnictví v dubnu sice meziroční pokles na 2,7 procenta po březnovém propadu o 6,1 procenta, příliš šanci na výraznější zlepšení výkonu v nejbližším roce ale nemá.

Stavbaři a ekonomové potvrzují, že řada malých firem už musela ukončit svoji činnost, středně velké firmy mají velké potíže a propouštění se už dotklo i velkých firem. Přitom firmy musejí propouštět kvalifikované pracovníky, pro které nemají práci. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václava Matyáše je však problém i to, že propouštění ve stavebnictví zasáhlo už i navazující obory typu výroby stavebních hmot, skla nebo keramiky.

V letošním prvním čtvrtletí činil podle statistiků průměrný evidenční počet zaměstnanců v českém stavebnictví 225 141 lidí, což je ve srovnání s předkrizovým rokem 2008 úbytek o 17 procent. Projevuje se tak fatální nedostatek zakázek, a to jak ze soukromé sféry, tak z veřejného sektoru. Jde přitom o dlouhodobý trend, jehož změny se podle mínění ekonomů už v letošním roce nedočkáme. Zlepšení se nedá čekat ani v segmentu výstavby bytů, neboť těch je na trhu nyní dost a spousta z nich stále čeká na kupujícího. Není proto potřeba stavět další nové byty. Developeři jsou nuceni své projekty odkládat. Šéf stavařského svazu neočekává obrat k lepšímu pravděpodobně ani v roce 2013. „Pokud bude vláda nadále pokračovat ve své politice škrtů, dopady do zaměstnanosti jsou zřejmé. Bude pokračovat trend snižování počtu pracovníků v celém odvětví stavebnictví,” citoval server Finanční noviny prezidenta SPS Matyáše.

-red-