Jen za první půlrok vzrostl celkový počet smluv o 142 tisíc. A pokud by tento trend vydržel do konce roku, šlo by o největší navýšení celkového počtu připojištěných od začátku krize v roce 2008. Zjistil to deník Hospodářské noviny.

Podle prezidenta Asociace penzijních fondů, Jiřího Rusnoka, může být jedním z důvodů rostoucí atraktivity penzijního připojištění to, že trh je v posledním roce, kdy může fungovat podle starých pravidel. Jen do konce listopadu si klienti mohou zřídit penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení a možností částečného výběru peněz po 15 letech. Lidé také podle zjištění deníku Hospodářské noviny nově výrazně zvyšují částku, kterou odkládají na stáří. Od Nového roku – se spuštěním důchodové reformy – se celý systém radikálně mění. Do rodinných financí se reforma promítne nejen novým zájemcům, ale i těm, kteří si už na důchod spoří. Za necelé čtyři měsíce totiž stát zruší příspěvek lidem, kteří do fondu platí méně než 300 korun měsíčně. Tato změna už přiměla statisíce lidí, aby spořili víc – což bylo ostatně cílem ministerstva financí, které tuto změnu prosadilo.

-pda-

Je podle vás tuzemský systém penzijního připojištění dostatečný k tomu, aby mohl člověk užívat stáří bez potíží? Co si o tom myslíte?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.