Data ukázala, že firmy přes úřady práce na konci října hledaly 5,73 procenta zmíněných profesí z celkového počtu 38 732 evidovaných volných míst. Podobně vysoká poptávka je i však po řidičích či pojišťovacích agentech a obchodních zástupcích. I v tomto případě překračuje pět procent.

Přes relativně poměrně vysoký počet volných míst v těchto oborech se však nedostane na každého. Například u nástrojařů převyšuje množství uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce počet volných míst více než pětkrát.

Zřejmě nejmenší šanci najít uplatnění mají pomocní pracovníci ve výrobě. Na Úřadu práce jich je zapsáno 39 371, volných míst bylo pouze 838. Jak podotkly zpravodajské agentury, najít si ve svém dřívějším oboru práci tak má možnost zhruba každý 47 registrovaný nezaměstnaný. Podobně jsou na tom dřívější provozovatelé maloobchodních prodejen, prodavači a další pracovníci v prodejnách. Úřad práce jich eviduje 36 923, volných míst mohl na konci října nabídnout pouze 860.

Ze statistik za měsíc říjen naopak nejlépe vyšli pozice jako analytik a vývojář v IT, kterých je mezi nezaměstnanými evidovaných 1037 a pro které je 736 volných míst. Relativně dobře na tom byli i slévači a svářeči, u nichž bylo na volné místo 1,7 uchazeče.

-pda-