Evropské státy v něm už pošesté soutěžily ve dvou skupinách. Do kategorie východních států, kde ČR zaznamenala úspěch, spadalo například i Turecko nebo Rusko. O umístění států rozhodoval zejména počet investičních projektů, a to jak úplně nových, tak expanzí těch stávajících.
Na výsledku ČR se podílela i agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Vloni zprostředkovala celkem 108 projektů, které přinesou do tuzemské ekonomiky téměř 48 miliard korun a pomohou vytvořit přes 10,5 tisíce nových pracovních míst.
„Poté, co byl v březnu Pardubický kraj vyhlášen časopisem fDi Intellingence investorsky nejatraktivnějším regionem ve východní Evropě, získala Česká republika další ocenění. Druhé místo je skvělým signálem, že tu máme investorům co nabídnout,“ říká Ondřej Votruba, pověřený řízením CzechInvestu.
První příčku obsadilo sousední Slovensko. „Nebereme to jako prohru, ale spíš jako motivaci ke zlepšování investičního prostředí u nás. Slabá místa jsme za posledních pár měsíců dobře zmapovali, týkají se například technicky vzdělané pracovní síly, povolovacích procesů či víz. Zlepšení těchto oblastí vůči investorům považujeme za prioritu,“ dodává Votruba.
V kategorii západních evropských států se vítězem stalo Irsko. Na druhém místě skončilo Spojené království, za ním pak Nizozemsko a čtvrté bylo Německo. Hodnotitele zajímal jak počet vytvořených míst, tak počet investičních projektů nebo infrastruktura státu společně s výší daní a nákladů na podnikání. Žebříček zveřejnil časopis Site Selection ve svém květnovém čísle.
Co si myslíte o umístění České republiky v žebříčku Best to Invest?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.