„Uvědomili jsme si, že pokud chceme mít v Česku průmyslový blockchain, tak si ho budeme muset sami postavit,“ říká Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace. Pro blockchainový projekt asociace založila stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost ELA Blockchain Services.

Cílem bylo vytvořit důvěryhodnou veřejnou platformu s několika desítkami zapojených uzlů, která by pomohla českým firmám v digitální transformaci. Členové Elektrotechnické asociace často exportují do zemí, kde je obtížné shodnout se na autoritě potřebné k potvrzení smlouvy, certifikátu, technické zprávy nebo předávacího protokolu. Blockchain je ideální možností, jak tuto věc řešit.

Důvěryhodná a bezpečná databáze

První blockchainový nod (server na němž je autorizovaný blockchain umístěný) spustila ELA Blockchain Services v květnu 2020. Do konce roku 2020 se přidalo dalších deset firem a institucí, v polovině roku 2021 se počet nodů přiblížil třiceti.

Seznam nodů a jejich majitelů je u ELA Blockchain Services veřejný. Jedním z pravidel je, že jedna firma nebo instituce smí vlastnit pouze jeden nod. „Tímto způsobem budujeme heterogenní síť, která je odolná nejen proti technickému kolapsu nebo hackerskému útoku, ale hlavně proti zneužití dominantním subjektem,“ uvádí Otto Havle, ředitel firmy ELA Blockchain Services a.s. Elektrotechnická asociace také garantuje důvěryhodnost majitelů jednotlivých nodů. Každá firma, která je součástí sítě, ale může registraci na blockchainu komerčně nabízet těm, kteří v síti nejsou.

Blockchain je síť počítačů (uzlů), na nichž je uložena stejná databáze. Nejsou v ní ovšem uložena žádná konkrétní data, ale takzvané hashe, což jsou speciální kódy vypočtené z dokumentů. Každý nový záznam (hash) je matematicky zašifrovaný a všechny uzly v síti musí nově vkládaný záznam ověřit, jestli splňuje předepsané podmínky. Hlavní výhodou blockchainu je to, že rekonstrukce dokumentu z hashe není možná, což zajistí, že se přes blockchain nikdo nedostane k citlivým firemním datům. Obsah blockchainu nelze zpětně měnit ani vymazat. Je k němu možné jen přidat další data – takzvané bloky. Blockchain se tedy plní pouze sekvenčním ukládáním a uchovává nezměnitelnou historii.

Nové obchodní příležitosti

Blockchain je zatím po celém světě nejvíce spojený s kryptoměnami. V budoucnu to ale bude jiné. Už teď se blockchain prosazuje u globálních logistických firem (například Maersk) nebo bank, které blockchain používají pro evidenci dokumentů a transakcí. Další využití se předpokládá u obchodních řetězců na zaznamenávání kontrol bezpečnosti potravin.

Právě na „nebitcoinové“ blockchainové prostředí se zaměřuje projekt Elektrotechnické asociace, který jako příklad využití Průmyslu 4.0 zařadila v roce 2020 porota Ceny za Průmysl 4.0 Svazu průmyslu a dopravy mezi pět nejlepších projektů Průmyslu 4.0. „Je to první podobný projekt v Česku. Otevírá českým institucím a podnikatelským subjektům možnosti k obchodnímu využití blockchainu,“ odůvodnili výběr porotci.

Svaz průmyslu a dopravy byl i první veřejnou institucí, která si vytvořila vlastní nod. A jeho smlouva o členském příspěvku s Elektrotechnickou asociací je v Česku historicky vůbec první smlouvou, která je takto v blockchainu zaregistrovaná. Přestože se smlouva uzavírala na dálku, trval celý proces zhruba tři minuty.

Blockchain se osvědčil i v koronakrizi

Elektrotechnická asociace se nyní snaží svoje řešení co nejvíce rozšířit mezi firmami. Aby se to povedlo, vyvinula ELA Blockchain Services malý a levný nod (v ceně do 100 eur) určený pro vestavbu přímo do výrobních strojů, robotů a jiných zařízení průmyslové automatizace. Je založen na mikropočítači Raspberry 4B a umožňuje potvrzování validity dat a komunikaci mezi stroji.

Minulý rok začala ELA Blockchain Services také spolupracovat s tchajwanskou firmou Advantech, která zařadila její aplikaci Blockchain Notarius do svého cloudu. Česká firma díky tomu expandovala se službami do zahraničí a vytvořila jeden z nodů v japonském Tokiu. Advantech plánuje využití ELA blockchainu v projektu Intelligent Hospital Scenarios, protože ochrana a verifikace autenticity medicínských dat je v Japonsku (a nejen tam) citlivou otázkou.

Pilotní fázi projektu DiplomaChain, který využívá ElA blockchain k ověřování existence a původu dosaženého vzdělání/kvalifikace spustila společnost Nexpro Communication. Umožní jednoduché ověření pravosti diplomů, profesních průkazů a dalších dokumentů souvisejících se vzděláním a kvalifikací.

Služby ELA Blockchain Services se uplatnily i v době covidu. Brněnská společnost ENBRA jako první v Česku využila blockchain pro kontrolu digitálního prohlášení o bezinfekčnosti u svých 150 zaměstnanců v době, kdy se po rozvolnění vládních opatření začali postupně vracet do práce. Ušetřila tak obrovskou administrativu a tisíce papírových dokumentů. Firma ale chystá využít blockchain také ve svém byznyse – například při měření a rozúčtovávání spotřeby vody a tepla.