Deník citoval hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka, který vypočetl, že sjednocení DPH na úrovni 19 procent by zvedlo spotřebitelské ceny o necelá 2 procenta a každého občana by vyšší DPH přišla na 220 korun měsíčně. List uvedl, že ve srovnání se současným stavem by přitom měly být podle výpočtu ekonomů daňové příjmy v případě 19procentní DPH s výjimkou pro léky, knihy a tiskoviny vyšší o zhruba 48 miliard korun.

Ekonomové tvrdí, že pokud nastane scénář slabšího ekonomického růstu a finanční krize si vyžádá další výdaje, je zavedení vyšší DPH na hodnotě 19 procent nejčistším řešením problému, který by měl vést ke snížení schodku veřejných financí.

Hospodářské noviny se přitom odkazují na Davida Marka, který prohlásil, že v úsporách provozu státní správy toho po předchozí sérii úsporných opatření nezbylo příliš ke škrtání. Fiskální konsolidace se tak bude muset opřít o škrty v sociálních dávkách a vyšších nepřímých daní, tedy i DPH, tvrdí ekonom. Podle politiků strany VV je však ve hře i zbylými dvěma stranami dosud odmítané progresivní zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy.

-pda-