Dohodli jsme se ve vládní koalici, že o zvyšování důchodu nebude napříště rozhodovat vláda, ale bude to vyplývat ze zákona,” citoval server iDnes.cz ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Jako první přišel ze zprávou zpravodajský server iDnes.cz

V zákoně by měl být podle Drábka ustanoven systém, jak zvyšovat důchody. Dosud o jejich navýšení rozhodovala vláda. Podle záměrů ministra práce by se každoročně měly penze zvyšovat o inflaci a jednu třetinu růstu průměrné mzdy. Cílem opatření je, aby se na bohatnutí společnosti podíleli i důchodci. Média si všímají toho, že speciální komise, ustanovená k důchodové reformě a označovaná jako Bezděkova komise, vládě doporučovala, aby se důchody zvyšovaly pouze o inflaci.

Novinkou ve změnách důchodového systému je i to, že se urychlí zvyšování věku odchodu do důchodu u žen. U mužů se nyní každoročně zvyšuje věk odchodu do důchodu o dva měsíce, u žen o čtyři měsíce. Po roce 2018 chce vláda podle Drábka změnu důchodového věku u žen zrychlit. Odchod do důchodu by se zvyšoval ročně o šest měsíců.

Dohodu vládní koalice o automatickém mechanismu zvyšování důchodů zákonem i o úpravě tempa věku pro odchod do důchodu u žen potvrdil podle serveru také vyjednavač Věcí veřejných o důchodové reformě Pavel Rusý, který se za stranu účastní porad ekonomických ministrů, když jedná o penzijní reformě.

V jednáních je ještě termín 17. únor, kdy chce vláda chystané změny projednat společně s odboráři při jednání tripartity. Koalice se podle iDnes.cz také dohodla na tom, že premiér oficiálně vyzve k jednání o penzijní reformě opoziční sociální demokracii.

-pda-