Hospodářsky nejvýkonnějšími oblastmi v tuzemsku jsou podle analýzy Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Mezi nejslabší se zařadily Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Olomoucký. Analýzu vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Ve slabších regionech bude podle zprávy klesat význam prvků konkurenceschopnosti založených na technologicky nenáročném zpracovatelském průmyslu, proto by měl stát dbát o podporu náročnějších odvětví. Podle doporučení závěrů analýzy by tak měl stát více podporovat ekonomické sektory vyžadující znalosti a vyšší kvalifikaci. Pokud se tak nestane a dosavadní trend vysokých rozdílů v dynamice ekonomiky jednotlivých regionů bude pokračovat, rozdíly mezi českými regiony se budou poměrně rychle prohlubovat. Jde především o další zaostávání hospodářsky slabých regionů.

Česká televize ke zprávě uvedla, že jedním z významných měřítek pro hodnocení hospodářské výkonnosti regionů je počet lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti v prosinci 2011 vzrostla podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí z listopadových 8 na 8,6 procenta, počet evidovaných uchazečů o zaměstnání se přehoupl přes půlmilionovou hranici. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenaly úřady práce v 75 okresech. Největší byl v okrese Prachatice, o 24 procent. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Jeseník, 16,8 procenta, nejnižší pak v okrese Praha-východ, 3,3 procenta.

-pda-