V rozhovoru pro Hospodářské noviny Andrej Babiš obvinil Mirka Topolánka a Pavla Béma, že v Česku utvořili prostředí, které umožňuje korupci a rozkrádání státního majetku. Babiš mezi korupčníky zařadil i podnikatele Romana Janouška a Aleše Řebíčka, které veřejnost vnímá jako synonyma propojení politiky a byznysu. MfD ale uvedla, že na rozdíl od předchozích let veřejnost stále méně vnímá podnikatele jako podvodníky a za rozbujelou korupci klade vinu spíše vládě a úředníkům a cituje přitom výsledky průzkumu agentury GfK Czech pro společnost Ernst & Young, který se uskutečnil jak mezi podnikateli, tak mezi běžnými lidmi. Veřejnost podnikatele hodnotí jako ty, kteří nesou velkou zodpovědnost a vytvářejí pracovní místa. Navíc musí neustále bojovat s rostoucí byrokracií a řadou nesmyslných předpisů.

Deník ironicky poznamenává, že obraz šmelináře v drahém sportovním autě se zlatým řetězem na krku je u veřejnosti stále méně rozšířený, 55 procent obyvatel hodnotí svůj postoj k podnikatelům jako kladný. Stejné množství lidí, a dokonce o pět procent více podnikatelů si však myslí, že vláda svými opatřeními jen zvyšuje korupční prostředí v podnikatelské sféře. Deník přesto poznamenává, že necelá polovina podnikatelů už měla možnost získat pomocí úplatku nějakou výhodu a devět procent přiznalo, že úplatek poskytlo. Policii ovšem korupci nenahlásil nikdo.

Ke zlepšení povědomí o podnikatelích přispívají podle průzkumu i podnikatelské soutěže. K nejznámějším z nich patří i Podnikatel roku.

 

-pda-