Inflace ukrojila za rok lidem ze mzdy jen 59 korun, cenová hladina se totiž zvedla jen o 0,2 procenta. Nominální mzda stoupla o 2,3 procenta (583 Kč) na 25 500 korun. Trh čekal slabší nárůst a ekonomové vesměs hovoří o milém překvapení.

Mzdový růst je sice stále malý, ale již odráží fakt zlepšujícího se stavu ekonomiky a to v klíčových sektorech, jako je zpracovatelský průmysl,” zhodnotil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zaměstnancům se začíná blýskat na lepší časy,” říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Pozitivní je podle něj například to, že i přes nárůst mezd se daří zvyšovat produktivitu práce ve firmách.

Nejrychleji rostly mzdy v obchodě (3,9 procenta) a ve zpracovatelském průmyslu (3 procenta). Nejméně si polepšili zaměstnanci vodárenských firem (0,8 procenta) a ve školství (0,9 procenta).

Takzvaný medián mezd, který je na rozdíl od průměru prostřední hodnotou a dává lepší představu o situaci většiny lidí, se zvýšil oproti loňsku o dvě procenta na 21 385 korun. U mužů dosáhl 23 182 korun, u žen jen 19 310 korun. “Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 295 Kč a 41 037 Kč,” uvedl Český statistický úřad, který nová data přinesl.

Situace se zlepšuje a lidé si letos opravdu polepšili. Jejich koupěschopnost roste a to by mělo následně zlepšit maloobchodní tržby a projevit se na domácí poptávce,” komentoval výsledky analytik splátkové společnosti Home Credit Michal Kozub.

Více se o vývoji průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2014 dočtete zde.

-lhe-