Podle zjištění serveru Finanční noviny.cz se o práci v současnosti strachuje 67 procent dotázaných, ještě v květnovém průzkumu to bylo 64 procent. Podle STEM mohou mít na současnou vysokou míru obav vliv kromě vysoké nezaměstnanosti také negativní zprávy o vývoji české a evropské ekonomiky. Nezaměstnanost v Česku v říjnu vzrostla na 8,5 procenta ze zářijových 8,4 procenta.
“Počátek růstu obav se datuje od roku 2008, kdy se začala ohlašovat ekonomická krize ve Spojených státech a následně se přesunula do Evropy, a navzdory tomu, že její bezprostřední důsledky na podíl nezaměstnaných nejsou u nás nijak výrazné, strach z nezaměstnanosti stále mírně roste,” citoval server Finanční noviny.cz výsledky průzkumu agentury STEM.
Roste také ochota lidí nechat se zaměstnat mimo svůj obor, nyní by takovou práci vzalo téměř 90 procent dotázaných. Ještě výrazněji vzrostla ochota pracovat za nižší mzdu, její míra se mezi respondenty zvýšila od května o čtyři procentní body na 83 procent. Lidí ochotných v případě hrozby ztráty zaměstnání se přestěhovat do jiného kraje je stabilně těstě kolem 40 procent. “Jednou z nejsilnějších příčin je patrně vázanost k rodinnému nemovitému vlastnictví. Vedle toho tu je malá flexibilita trhu s byty a domy a fakt, že levné byty jsou zpravidla tam, kde není práce. Svou roli hraje asi i širší zázemí, posilující se zejména po založení rodiny.
Přestěhovat se za prací do jiného města či obce v jiném kraji je mnohem únosnější pro muže než pro ženy, a to pro 49 procent ekonomicky aktivních mužů a 32 procent žen. Odhodlanější se stěhovat za prací jsou mladí lidé pod 30 let, s přibývajícím věkem ochota přestěhovat se za odpovídajícím zaměstnáním klesá, ukázal průzkum, kterého se mezi 27. říjnem a 5. listopadem zúčastnilo 1062 respondentů starších 18 let.
-pda-
Proč se Češi neradi stěhují kvůli práci?
Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.