Při porovnání s dalšími evropskými státy je zajímavé i silné zastoupení nesplacených pojistných smluv. Absolutním unikátem jsou pak nezaplacené poplatky u lékaře. Oproti tomu sousední Rakušané jsou rekordmani v dluzích způsobených rozvody.

Podle údajů České národní banky dluží každá česká domácnost v průměru 287 740 korun, což je zhruba o 10 tisíc korun více než před rokem. Jak ovšem vyplývá z průzkumu, nejčastěji jde o úvěry na rekonstrukci a koupi nemovitosti, opravu nebo pořízení automobilu.

Kromě těchto velkých výdajů však Evropané rádi využívají i menší spotřebitelské půjčky na novou elektroniku či výbavu domácnosti. Výjimkou nejsou ani úvěry na splácení předchozích dluhů.

Přesto Češi drží jeden evropský unikát, jímž jsou nezaplacené poplatky u lékaře. Další regionální specialitou je dluh způsobený neplacením pojistných smluv. Obdobným případem, který se objevuje v rámci celé Evropy, jsou neuhrazené dluhy z kreditních karet.

Své kuriozity mají ale i okolní státy. Například v Rakousku se zvyšuje počet dlužníků, kteří se do finanční tísně dostali kvůli rozvodu, zatímco v Holandsku se nejčastěji dluží internetovým obchodům.

Máte nějaký recept, jak se vyhnout dluhům?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.