Deník přitom cituje výsledky průzkumu, který agentura Ipsos uskutečnila pro ekonomické Fórum Zlaté koruny a MfD má jeho výsledky k dispozici.

Před dvěma lety přitom bylo ve stejném výzkumu pro vytvoření možnosti spořit si část ze svého důchodového pojištění v soukromých fondech (druhý pilíř důchodového systému) více než polovina dotazovaných. Podle závěru analýzy deníku z toho plyne jediné – důchodová reforma mezi lidmi ztratila podporu, kterou ještě před dvěma roky při nástupu vlády měla. Na vině je podle oslovených odborníků především to, že lidem o reformě chybí dost informací, což uvedlo téměř 56 procent respondentů. Vláda žádnou velkou osvětovou kampaň neudělala a na vysvětlování reformy hodlá ministerstvo financí uvolnit dva miliony korun.

Důvěryhodnosti reformě nepřidal ani prezident Václav Klaus, který v poslední chvíli shodil její technickou novelu, a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který slibuje její zrušení. Pětina lidí tak má podle výzkumu obavy, že příští vláda druhý pilíř zruší a jejich peníze budou v ohrožení. Z průzkumu dále podle listu vyplývá, že zájem je vyšší u mužů a u lidí s čistým příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně, jimž by se měl krok nejvíce vyplatit. O vstupu jich uvažuje dokonce 53 procent. Reforma od Nového roku umožní lidem tři procenta jejich hrubé mzdy, která dnes v rámci důchodového pojistného odevzdávají státu, posílat na jejich soukromý důchodový účet. Podmínkou je, že si k tomu přidají ještě dvě procenta ze svého.

-pda-

Proč se nálada ve společnosti k důchodové reformě změnila?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.