Středula svaz KOVO, který je se 127 tisíci členy největším odborovým svazem v zemi, vede od roku 2005. Je známý jako ostrý kritik končící Nečasovy vlády. Řešení současné politické krize vidí v předčasných volbách.

Chceme, aby vláda bojovala s nezaměstnaností všech skupin obyvatel a výrazně zvýšila výkonnost ekonomiky. Chceme, aby si nová politická reprezentace po volbách uvědomila, že lidé jsou nespokojeni,“ uvedl Středula ke svým cílům v čele svazu. Chtěl by také, aby svaz KOVO byl nejen největším, ale také váženým, uznávaným a respektovaným odborovým svazem. „Aby jeho členové byli spokojeni, že si vybrali členství právě v OS KOVO,“ uvedl.

Ze 168 delegátů dalo Středulovi v tajné volbě hlas 112 z nich. Druhý kandidát na šéfa OS KOVO, předseda odborů KOVO v podniku ArcelorMittal Frýdek-Místek Luděk Lúčan, dostal 47 hlasů. Při volbě v roce 2009 Středula protikandidáta neměl.

Delegáti do funkcí znovu zvolili i tři dosavadní místopředsedy – Jaroslava Součka, Jaromíra Endlichera a Jiřího Marka. Jiní kandidáti navrženi nebyli.

V odborech Josef Středula působí od roku 1990, kdy se stal místopředsedou základní organizace OS Kovo Vítkovice. Od roku 1993 pracoval jako místopředseda svazu. Svaz pod Středulovým vedením v minulých letech stál v čele různých protestů a demonstrací organizovaných Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Již nyní je jisté, že vedení svazu bude muset vyřešit spory se základní organizací KOVO ve Škodě Auto Mladá Boleslav, která je s více než 19 tisíci členy největší odborovou jednotkou v kovoprůmyslu i v ČR. Škodovácké odbory chtějí mít ve svazu silnější pozici a chtějí svaz posunout k modernizaci, větší flexibilitě a akčnosti. Nevylučují ani odchod ze svazu. Středula na sjezdu uvedl, že věří ve vyřešení problémů a udržení svazu pohromadě.

Server Esondy.cz citoval předsedu Podnikové rady odborů KOVO Jaroslava Povšíka, který uvedl, že se škodováci snaží dva roky prosadit změny vedoucí k modernizaci a větší akčnosti svazu. Svůj protestní postoj podle portálu dosud dávali najevo pozdržováním plateb do svazové pokladny, což bylo důvodem, proč odboráři z Mladé Boleslavi ztratili možnost mít na sjezdu delegáty.

Co si myslíte o činnosti Odborového svazu KOVO?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.