„Jsme přesvědčeni, že zamýšlená úsporná opatření, spočívající v propuštění pěti kvalifikovaných a kvalitních sester a tím i likvidaci možnosti průběžného pokrytí poskytování neodkladné péče povedou ke zhoršení její nedostupnosti pro občany Tachovska,“ vysvětlují zaměstnanci záchranky a žádají ředitele, aby rozhodnutí přehodnotil.
Ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták Deníku potvrdil, že se skutečně úsporná opatření na příští rok chystají. „Nepočítá se ovšem se žádným propouštěním. To na programu není. Máme ale mezi zaměstnanci, teď mám na mysli celý kraj, řadu lidí, kteří jsou již v důchodovém věku a ty budeme o odchod do důchodu žádat,“ uvedl ředitel.
„Pacienti ohroženi nebudou, péče zůstane zachována v současné míře, propouštění nehrozí. Ale také nechci, aby se finančními prostředky mrhalo, musíme společně najít rezervy,” doplnil Sviták s tím, že na Plzeňsku nechtějí připustit, aby se redukovaly stavy lékařů, což se děje v některých jiných krajích.
Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka má ZZS PK poměrně vysoký rozpočet a plnou podporu kraje. „Úsporná opatření jsou jen vnitřní organizační změnou, kterou musí vyřešit management, každopádně propouštět ze záchranky se nebude,“ řekl Šimánek Deníku.
Za prvních osm měsíců letošního roku bylo v oblasti Tachov ZZS PK evidováno 3979 výjezdů, z toho 258 při možnosti přeskupování pracovníků na záložním sanitním voze, které měsíčně najede v průměru šest tisíc kilometrů. Sanitní vozidla celé tachovské oblasti najedou měsíčně kolem 30 tisíc kilometrů.
Je podle vás dobře, že záchranná služba nebude propouštět zaměstnance?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.