Státu kvůli tomu ovšem utíkají nejen peníze na daních, ale i na sociálním a zdravotním pojištění a zkresluje to i čísla o práci lidí. Data oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Mezi opatření, která ministerstvo práce kvůli snižování podílu šedé ekonomiky zavedlo, patří povinnost některých nezaměstnaných hlásit se na kontaktních místech Czech Point na České poště. Drábek argumentuje tím, že nové pravidlo jasně ukázalo své výhody. Podle údajů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí v prosinci loňského roku ušetřil stát za první dva měsíce fungování tohoto systému deset milionů korun. Příjmy způsobené tím, že se ti lidé nechali legálně zaměstnat nebo se odhlásili z evidence úřadu práce, tak podle hodnocení ministra převyšují vynaložené náklady.

Online deník Aktuálně.cz v této souvislosti připomněl, že MPSV ve snaze omezit nelegální zaměstnávání také převedlo kontrolní činnosti na Státní úřad inspekce práce a zdvojnásobilo počet jeho kontrolorů. Legislativa, která je platná od letošního ledna, zpřísňuje i postihy za nelegální zaměstnávání. Zaměstnanci mohou dostat pokutu až 100 tisíc korun, zaměstnavatelé 250 tisíc až deset milionů korun. Cílem podle tvrzení ministra Drábka je snaha omezit takzvaný švarcsystém, v rámci něhož lidé na místo v zaměstnaneckém poměru pracují na živnostenský list.

-pda-