Napsal to server Idnes.cz.

Do 17. ledna opustilo věznice 6344 lidí a podle ministerstva práce a sociálních věcí se už téměř 4500 z nich zaregistrovalo na úřadech práce. Státní úředníci jim nyní budou pomáhat hledat nové místo a až jedenáct měsíců jim budou vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Její výše se odvíjí podle výše výdělku ve věznici a délka vyplácení podpory se odvíjí od věku amnestovaných.

Další peníze státní kasa vyplácí amnestovaným na krytí nejzákladnějších okamžitých potřeb. O takzvanou okamžitou dávku v hmotné nouzi, která činí až tisíc korun a bývalí vězni o ni mohou žádat opakovaně až do výše 13 640 Kč ročně, zažádaly podle ministerstva už téměř čtyři tisícovky lidí.

Úřady ale počítají s tím, že počet žadatelů o dávky i podporu v nezaměstnanosti z řad bývalých vězňů může ještě narůstat. „Pokud by o tuto dávku a podporu v nezaměstnanosti požádalo šest tisíc propuštěných, znamenalo by to výdaje 18,6 milionu korun měsíčně,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Stát podle ministryně práce Ludmily Müllerové i takový nápor žádostí zvládne. „Úřady práce jsou na zvýšený zájem připraveny. Mají k dispozici dostatek peněz, aby mohly vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc. A posílily také počty pracovníků na přepážkách i bezpečnostní opatření,“ ujišťuje.

Myslíte si, že je takzvaná okamžitá pomoc ve výši 1000 korun dostatečná, nebo by se měla změnit?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.