Dítě potřebuje náhradní útočiště a tito lidé mu ho okamžitě nabídnou. Krizoví pěstouni následně pomáhají buď s navrácením dítěte zpět do biologické rodiny, nebo mu usnadňují přechod do té pěstounské nebo adoptivní. Informoval o tom server Zpravy.rozhlas.cz.

„Tito lidé budou zajištěni stálým platem, protože plní funkci pohotovostní a krizovou. Odměna se bude pohybovat kolem 20 tisíc korun hrubého měsíčně. Specifikum je v tom, že pěstoun skutečně musí být připraven dítě přijmout a že si dítě nevybírá,“ vysvětluje Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí.

Pěstouni na přechodnou dobu dostanou také podrobnější školení a odbornou podporu, kterou jim může poskytnout například říčanské sdružení Rozum a cit.

„Je důležité je upozorňovat na to, jaký to bude mít vliv na jejich rodinu. Měli třeba malé děti a vůbec si neuvědomovali, že by jim do rodiny přišlo dítě, které by u nich strávilo maximálně rok a pak by odešlo a jak by to jejich čtyřleté dítě vnímalo. Pokud mají vlastní děti, měl by být rozdíl alespoň 8 let,“ říká psycholog Martin Galbavý.

Kromě vzdělávání budou mít nově pěstouni také nárok na dovolenou. „Je tam nárokováno 14 dní dlouhodobého odlehčení. My jim budeme nabízet například odlehčení nějakými víkendovými pobyty pro děti nebo z toho budou financované i tábory,“ podotýká ředitelka říčanského sdružení Jaroslava Máliková.

Všechny náhradní rodiny, kterých je dnes více než osm tisíc, pak jsou od nového roku pod větším dohledem sociálních pracovníků a odborníků.

Myslíte si, že jsou profesionální pěstouni v České republice potřeba?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.