Uvedl to server Novinky.cz.

Ředitelé učňovských krajských škol proto podle online deníku apelují na kraj, aby zavedl finanční motivaci pro studující řemeslných a „službových“ oborů, tedy stipendia, jako je to v jiných krajích v Česku. Jinak podle nich hrozí další rušení učňovských oborů a na trhu práce nebudou k mání zruční řemeslníci. Kraj ale situaci v učňovském školství řeší jinými opatřeními.

Ze zjištění online deníku Novinky.cz vyplývá, že kvůli nezájmu skončily obory sklenář, kamnář, klempíř, čalouník a podlahář. Zrušení teď hrozí i oboru tesař a malíř. Pro malý zájem je možné, že nebude pokračovat čtyřletý maturitní obor operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Podle ředitelů škol se sice kraj snaží, ale bez zavedení stipendií či jiného druhu finanční podpory za slušné studijní výsledky a bezproblémovou docházku to zřejmě nepůjde.

Faktem je, že právě v Moravskoslezském kraji velmi dobře funguje spolupráce firem a škol. Zaměstnavatelé se podílejí na financování stipendií, ale i speciálních projektů, jako je nabírání žáků se zdravotním postižením, z dětských domovů, ale i ze sociálně slabých rodin.

-pda-

Má kraj financovat stipendia, která by motivovala studenty v učňovských oborech, anebo to má být celostátní opatření?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.