Firmy v průměru poskytují pět dnů volna nad rámec zákona. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který provozuje společnost Profesia CZ, člen mezinárodní skupiny DMGT. Průzkumu se za poslední rok účastnilo 87 tisíc lidí.

Zpráva z průzkumu říká, že ze zákona mají zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené za kalendářní rok. Zaměstnavatel jim však může poskytnout několik dnů dovolené navíc. “Když jsme se však podívali na vývoj poskytování tohoto benefitu zpětně, zjistili jsme, že ho firmy poskytují každým rokem méně. Ještě v roce 2008 ho mělo 39 procent lidí,” citovaly domácí média prohlášení manažera průzkumu Platy.cz pro ČR Lubomíra Valentu.

Z průzkumu také vyplynulo, že čím má člověk vyšší vzdělání, tím dostává více dnů dovolené navíc. Například lidé s postgraduály mohou využít sedm dnů, se šesti dny dovolené navíc mohou počítat lidé s maturitou a vysokoškolským vzděláním do druhého stupně.

Firmy do deseti zaměstnanců jsou ke svým zaměstnancům v poskytování volných dnů nad rámec zákona nejštědřejší. Lidé pracující v těchto firmách uvedli, že dostávají od svých zaměstnavatelů navíc sedm dnů volna. Velkorysé jsou i největší firmy nad 1000 zaměstnanců, které dávají navíc šest dnů dovolené. Zaměstnanci v ostatních firmách se musí spokojit s pěti dny dovolené. Mírné rozdíly v poskytování dovolené nad rámec zákona jsou také vidět i z hlediska formy vlastnictví společnosti. Zatímco státní, obecní a družstevní podniky poskytují šest dnů volna, soukromé domácí a zahraniční firmy a sdružení jsou o něco skoupější a dávají o jeden den volna méně, vyplynulo z průzkumu Platy.cz.

-pda-

Motivuje vás dovolená navíc k lepším pracovním výkonům? A měli by jí zaměstnavatelé poskytovat?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.